Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
17.09.2021 08:24 Zahraničie
Kanárskym ostrovom hrozí výbuch sopky!
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.09.2021 08:24 Zahraničie

Kanárskym ostrovom hrozí výbuch sopky!MADRID - Séria malých zemetrasení na španielskych Kanárskych ostrovoch uviedla úrady do stavu pohotovosti, pretože môže hroziť sopečný výbuch.


Jeden z predstaviteľov úradov vo štvrtok upozornil na intenzívnu seizmickú aktivitu v oblasti pri severozápadnej Afrike. 

 

 

Vulkanológovia od minulej soboty okolo ostrova La Palma zaznamenali vyše 4 200 záchvevov, ktoré vedci nazývajú  roj zemetrasení.  Ide o zhluk otrasov v jednej oblasti za krátky čas a môže naznačovať blížiaci sa výbuch.

 

Zatiaľ najsilnejší súčasný otras mal magnitúdu 3,4, uviedol Vulkanologický inštitút Kanárskych ostrovov. Svojim pracovníkom na ostrove La Palma nariadil, aby sledovali každú zmenu a testovali napríklad aj vodu v studniach.

 

Možno vás zaujme: Sudán sužujú ničivé záplavy. Hlásia desiatky mŕtvych i tisíce zničených domov!

 

Podľa expertov však nie je žiadny náznak, že bezprostredne hrozí výbuch. Vedecká komisia monitorujúca túto činnosť uviedla, že počet záchvevov a ich magnitúda vo štvrtok klesli. Napriek tomu Vedecká komisia pre plán osobitnej civilnej ochrany a núdzovú reakciu na sopečné ohrozenie varovala, že môže nastať rýchla, nová séria otrasov. Navyše, komisia ponechala v platnosti žltý stupeň varovania, informovala súkromná španielska tlačová agentúra Europa Press.

 

Varovania pred sopečnou činnosťou sú oznamované v súlade so stupňom rizika – stúpajú od zelenej, žltej a oranžovej farby až po červenú. Komisia hlásila, že sa vytvorila preliačenina hlboká 10 centimetrov. Výskyt takýchto preliačenín sa často pripisuje pohybu magmy. Pred tým, ako sopka vybuchne, nastáva postupné zvyšovanie seizmickej činnosti, ktorá sa môže zosilňovať dlhý čas.

 

Kanárske ostrovy sú sopečné súostrovie tvorené ôsmimi ostrovmi. Sopečný ostrov La Palma je jedným z hlavných Kanárskych ostrovov a žije tam okolo 85 000 obyvateľov. Posledná sopečná erupcia tam bola v roku 1971.

 

 

 

 

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/ Netky KP

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok