Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. okt. 2021Alojzia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
23.09.2021 17:21 Domov
Kauza Pčolinský: Súdna rada riešila rozhodnutie Generálnej prokuratúry
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.09.2021 17:21 Domov

Kauza Pčolinský: Súdna rada riešila rozhodnutie Generálnej prokuratúryBRATISLAVA - Generálna prokuratúra zrušila koncom augusta na základe paragrafu 363 Trestného poriadku (TP) obvinenia voči Vladimírovi Pčolinskému, Zoroslavovi Kollárovi, Jaroslavovi Haščákovi, Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke.


Súdna rada SR odložila na štvrtkovom zasadnutí rozhodovanie o prijatí stanoviska k uzneseniu Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorým zrušili obvinenia bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému.

 

 

Rokovať by o ňom mala na najbližšom riadnom zasadnutí. Z navrhovaného stanoviska vyplývalo, že rozhodnutie GP SR vydali v rozpore s ústavou. "Sporné rozhodnutie generálneho prokurátora zasiahlo do legitimity Najvyššieho súdu SR aj tak, že spochybnilo sudcovskú spôsobilosť konajúcich zákonných sudcov," uviedli v navrhovanom stanovisku.

 

K téme: Maroš Žilinka: Po zúžení paragrafu 363 by bol generálny prokurátor len štatista

 

Návrh poukazuje tiež na to, že GP SR si sporný paragraf 363 Trestného poriadku (TP) vyložila široko. "Preto bolo rozhodnutie vydané v rozpore s ústavou, podľa ktorej štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach, v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon," podotkli.

 

Haščák, Arpáš a iní 

 

GP SR zrušila 31. augusta na základe paragrafu 363 Trestného poriadku (TP) obvinenia bývalému riaditeľovi SIS Pčolinskému, podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi, finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke.

 

 

Sporné ustanovenie dáva generálnemu prokurátorovi právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní, teda v procese pred podaním obžaloby, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon.

 

Prečítajte si tiež: Ján Mazák dostal stopku od Súdnej rady. S rozhodnutím nesúhlasí

 

Okrem iného sa Súdna rada venovala tiež personálnym otázkam súdov. Súhlasila s odpustením vykonania odbornej justičnej skúšky ústavnému právnikovi Mariánovi Gibovi, ktorý nevylúčil, že sa bude v budúcnosti uchádzať o funkciu sudcu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Zároveň schválila spoločné presadzovanie tém z oblasti justície v spolupráci so Združením sudcov Slovenska a iniciatívou Za otvorenú justíciu.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok