Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. sep. 2020Cyprián
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.09.2013 09:39 Domov
Každá siedma domácnosť očakáva zlepšenie finančnej situácie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.09.2013 09:39 Domov

Každá siedma domácnosť očakáva zlepšenie finančnej situácieBRATISLAVA - Zlepšenie svojej finančnej situácie v horizonte dvanástich mesiacov očakáva približne každá siedma slovenská domácnosť.


Viac než polovica respondentov predpokladá, že finančná stránka ich života zostane nezmenená a podiel pesimisticky zmýšľajúcich domácností očakávajúcich zhoršenie svojich finančných podmienok predstavoval zvyšných 27 %. Vyplynulo to zo Spotrebiteľského barometra III., ktorý v júli tohto roka uskutočnil Štatistický úrad SR.

Či už kvôli kúpe dlhodobých a teda drahších tovarov, alebo z dôvodu schopnosti čeliť neočakávaným finančným výdavkom, je pre každú domácnosť podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej vhodné vytvárať si určitú finančnú rezervu. Dve pätiny slovenských domácností pritom predpokladajú, že počas nasledujúcich dvanástich mesiacov budú schopné tvoriť úspory. Na druhej strane, 58 % domácností očakáva, že počas nasledujúceho roka nebudú schopné šetriť a vytvárať tak rezervu na horšie časy. 

Na otázku, či počas nasledujúceho roka Slováci zamýšľajú rekonštruovať svoj príbytok, kladne odpovedalo 17 % domácností. Vynovovanie našich príbytkov je však podľa Sadovskej finančne náročné a často ho zvažujeme aj niekoľko mesiacov či rokov. Z prieskumu, ktorý ešte vlani pre Poštovú banku uskutočnila agentúra GfK, vyplynulo, že polovicu rekonštruujúcich Slovákov vychádza modernizácia bývania do 3 500 eur. Ďalšia štvrtina opýtaných na ňu minula alebo mala v úmysle minúť sumu 3 500 až 7 000 eur. Pri financovaní krajšieho bývania sme síce podľa Sadovskej ochotní siahnuť na svoje úspory, no aj napriek tomu sa vyše polovica rekonštruujúcich nakoniec bez úveru z banky nezaobíde. 

Nájdu sa ale aj takí Slováci, ktorí sa v horizonte jedného roka plánujú pustiť do ešte väčšej investície, a tou je kúpa bytu alebo stavba rodinného domu či chaty. Z barometra vyplynulo, že zaobstarať si nové bývanie má v pláne 6 % slovenských domácností. Aj v tomto prípade nám však podľa Sadovskej často úspory nestačia a bez úveru z banky sa nezaobídeme. Na Slovensku žije v súčasnosti vo vlastnom byte či dome, ale s úverom, približne každý dvanásty Slovák.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok