Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. júl. 2020Patrik
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister financií Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír
29.06.2017 14:55 Ekonomika
Kažimíra trápi fantómová ziskovosť firiem, štát očakáva menší výber daní
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.06.2017 14:55 Ekonomika

Kažimíra trápi fantómová ziskovosť firiem, štát očakáva menší výber daníBRATISLAVA - Hoci makroekonomické prognózy vývoja slovenského hospodárstva sú pozitívne, najnovšie odhady analytikov rezortu financií týkajúce sa daňových a odvodových príjmov naopak výhľad príjmov verejných rozpočtov zhoršujú. Môže za to predovšetkým vývoj pri dani z príjmov právnických osôb, ktorý po silnom vlaňajšom raste tento rok na základe analyzovaných daňových priznaní firiem oproti pôvodným predpokladom zaostáva.


Celkovo tak rezort financií znižuje odhad daňových a odvodových príjmov v roku 2017 o 242 mil. eur, v budúcom roku o 231 mil. eur, v roku 2019 o 200 mil. eur a v roku 2020 o 169 mil. eur.

Minister financií Peter Kažimír hovorí o „fantómovej“ ziskovosti firiem za rok 2015, ktorá pomýlila aj analytikov jeho rezortu. Hľadať za tým možno najmä dobiehajúce eurofondy v roku 2015.

 

„Analytici zrejme podcenili veľkosť jednorazovosti tejto dane v roku 2015 spôsobenú hlavne extrémnym dočerpávaním európskych fondov a korekciu v minulom roku,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii minister.

Problémom je však aj fakt, že štátni analytici stále nemajú k dispozícii množstvo dát o výbere korporátnej dane za minulý rok. Spôsobili to najmä odklady daní, ktoré si v tomto roku posunulo na jún rekordné množstvo firiem.

 

Podľa Kažimíra tak finančná správa stále nemá informácie o daniach od zhruba 40 % firiem. „S určitosťou tak vieme povedať len to, že septembrová prognóza o vývoji daní a odvodov bude výrazne spoľahlivejšia ako tá dnešná. V skutočnosti septembrová prognóza nám dá reálny pohľad na situáciu,“ dodal.

Aj napriek tomu šéf rezortu financií zatiaľ zmenu v systéme podávania daňových priznaní pri dani z príjmu, a teda aj možnosť posunutia podania priznania a zaplatenia dane až o tri mesiace, neplánuje. „Nateraz nepripravujeme zmenu, bolo by to zníženie komfortu daňovníkov,“ tvrdí.

 

Pripustil však úvahu o zjednotení termínu podávania daňových priznaní možno ku koncu apríla, teda zlúčenie dvoch termínov do jedného neskoršieho. To by však podľa ministra znamenalo aj veľké zmeny na daňovej správe. „Takúto zmenu by sme si potrebovali jednak odkonzultovať so zamestnávateľmi a kľúčovými daňovníkmi a aj s finančnou správou samotnou,“ hovorí šéf rezortu financií.

Hoci aktuálne čísla o odhadovaných príjmoch verejnej správy z daní a odvodov pozitívne nie sú, minister zatiaľ nepanikári. Hovorí, že verejná správa na základe týchto dát určite „dá nohu z plynu“ verejných výdavkov a či bude ďalej brzdiť, sa ukáže v spomínanom septembri.

 

Dôležité však podľa neho je, že samotné hospodárstvo stojí na silných fundamentoch, čo potvrdzujú aj prognózy medzinárodných inštitúcií. „Zostáva v platnosti makroekonomická prognóza, ktorá hovorí o zdravom ekonomickom raste, o historických rekordoch na trhu práce. Všetky typy odvodov a daní okrem dane z príjmov právnických osôb, rastú,“ doplnil Kažimír.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok