Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2021Gejza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Cestovanie pre Slovákov sa nevzťahuje len na Európu.
Cestovanie pre Slovákov sa nevzťahuje len na Európu.
04.06.2020 19:58 Relax
Kde môžeme už vycestovať, a aké podmienky treba v daných krajinách dodržiavať?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.06.2020 19:58 Relax

Kde môžeme už vycestovať, a aké podmienky treba v daných krajinách dodržiavať?Svet sa pomaly ale isto spamätáva z koronakrízy. I keď taká Južná Amerika, ktorá je novým epicentrom nákazy, trpí pomerne dosť. Inde vo svete je však situácia už oveľa lepšia ako v predošlých mesiacoch. Platí to hneď pre niekoľko krajín, ktoré už otvorili hranice aj pre návštevníkov zo zahraničia. My vám teraz ponúkame zoznam týchto krajín a pravidlá, ktoré v nich treba dodrživať.


CHORVÁTSKO

Ministerstvo vnútra Chorvátska oznámilo, že s účinnosťou od 28. mája 2020 môžu vstúpiť občania SR do Chorvátska bez špecifikácie dôvodu návštevy. Zároveň odporúča občanom pred uskutočnením cesty vyplniť online formulár, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/prechodu cez hranice. V prípade, ak tak občania neurobia vopred, musia rátať so zdržaním pri vstupe do Chorvátska. Formulár je momentálne k dispozícii v anglickom a chorvátskom jazyku, neskôr bude aj v slovenskom jazyku. Pri vstupe na územie Chorvátska nie je potrebné preukázať sa testom na COVID-19.

 

Trogir, Chorvátsko

 

MAĎARSKO

Od 27. mája 2020  od  polnoci  platí  rozhodnutie maďarskej vlády vo veci prekročenia hraníc do Maďarska. Nariadenie umožňuje občanom Slovenskej republiky s trvalým alebo prechodným pobytom  bez obmedzení prekročenie hraníc v smere zo Slovenskej republiky a pobyt v Maďarsku na 48 hodín. Dodržanie lehoty sú uvedené osoby povinné preukázať príslušníkovi policajného zboru pri hraničnej kontrole. Rovnaký postup platí aj pri návrate na Slovensko, pokiaľ to stihnete v rámci dvoch dní.

 

 

Krátkodobý 48-hodinový pobyt na území Maďarska je určený pre pobyt a následne návrat do domovskej krajiny, nevzťahuje na odlety a prílety z medzinárodného letiska. Od 19. marca 2020 platí voľný cezhraničný pohyb občanov Slovenskej republiky, ktorí bývajú alebo pracujú na území Maďarska najviac do 30 kilometrov od svojich hraníc. Viac informácii sa dozviete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

 

RAKÚSKO

Od 4. júna 2020 sa (postupne) rušia zrušenie povinnosti 14-dňovej domácej karantény alebo/a negat. testu na COVID-19. V prípade prepravy v osobných motorových vozidlách na území Rakúskej republiky sa pri osobách nežijúcich v spoločnej domácnosti prepravovaných v rovnakom vozidle zatiaľ naďalej požaduje: ochrana oblasti úst a nosa (rúško) pri každom členovi osádky vozidla a usadenie tak, aby v jednom rade sedadiel sedeli max. 2 osoby vrátane vodiča.

 


Dňom 13. apríla zavedená povinnosť nosenia ochranných masiek (rúšok) zostáva zatiaľ zachovaná pre prostriedky hromadnej prepravy osôb a pre interiérové priestory (hlavne: zdravotnícke zariadenia, lekárne a úrady, pokuta za priestupok je vo výške 3 600 eur). V jednotlivých podnikoch a výrobných prevádzkach je rozhodnutie o nosení rúška na zamestnávateľovi (vzhľadom na špecifiká výrobného procesu). Viac informácii nájdete tu. 

 

POĽSKO
Poľsko môžeme navštíviť na 48 hodín bez nutnosti absolvovania 14-dňovej karantény po návrate

 

NEMECKO
Nemecko otvorí hranice od 15. júna pre cestujúcich z Európskej únie. Nemecko môžeme navštíviť na 48 hodín bez nutnosti absolvovania 14-dňovej karantény.

 

 

SLOVINSKO

Cestovanie do Slovinska je už možné bez obmedzenia, podmienkou je len rezervované ubytovanie.

 

TALIANSKO
Od 3. júna Taliani otvárajú hranice a umožnia cezhraničné cestovanie bez 14-dňovej karantény. Krajina tiež obnoví prevádzku letísk a budú do nej môcť prichádzať zahraniční turisti. Povolené bude aj vnútroštátne cestovanie. Sicília chce po uvoľnení opatrení preplácať turistom polovicu nákladov za letenku aj časť ubytovania.

 

 

ŠVAJČIARSKO
Švajčiarsko môžeme navštíviť bez nutnosti absolvovania 14-dňovej karantény. Krajina otvára hranice 15. júna pre všetky krajiny Schengenu.

 

FRANCÚZSKO

Aktuálne nemožno cestovať do Francúzska za účelom turistiky. Francúzsko otvorí hranice pre Švajčiarsko a Nemecko od 15. júna.

 

MALTA

Maltu môžeme navštíviť bez nutnosti absolvovania 14-dňovej karantény od 1. júla.

 

VEĽKÁ BRITÁNIA

Cesty vrátane tých turistických prekvapivo nie sú vo Veľkej Británii nijako obmedzené. Avšak obmedzenia v oblasti služieb a dopravy na území Veľkej Británie reálne cestovanie sťažujú. Krajina od začiatku júna zaviedla 14-dňovú karanténu pre ľudí, ktorí priletia zo zahraničia, týka sa aj Britov prilietajúcich do zahraničia.

 

 

Pokiaľ ste tu nenašli krajinu, o ktorej by ste sa chceli dozvedieť informácie o cestovaní, nezúfajte. Ponúkame vám nasledovnú stránku, kde sú spomenuté všetky ostatné naprieč celým svetom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: Netky LČ

Foto:  Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok