Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. aug. 2020Ľubomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
29.10.2010 11:45 Zaujímavosti
Keď nebude dohoda na 2. pilieri, nebude žiadna dohoda
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.10.2010 11:45 Zaujímavosti

Keď nebude dohoda na 2. pilieri, nebude žiadna dohoda
Predbežným záverom prvého dňa rokovaní o reforme rozpočtových pravidiel Európskej únie (EÚ) je dohoda na vypracovaní systému permanentného krízového mechanizmu, ktorý bude v sebe zahŕňať aj úlohu súkromného sektora. Jeho úlohou bude znižovať riziko morálneho hazardu a tým aj pravdepodobnosť budúcich finančných kríz.
"Musím vysloviť spokojnosť, pretože všetky podmienky, ktoré sme žiadali, aby boli súčasťou permanentného krízového mechanizmu, v tomto mechanizme zakomponované sú," uviedla po osemhodinovom prvom kole rokovaní slovenská premiérka Iveta Radičová.
Pre SR aj ďalšie krajiny je však podľa nej dôležitá aj dohoda na zohľadňovaní nákladov na dôchodkovú reformu pri posudzovaní deficitu a verejného dlhu členskej krajiny EÚ, ktorou podmienila aj celkovú dohodu na balíku zmien rozpočtových pravidiel. Ak nedôjde k dohode na druhom pilieri, nebude dohoda vôbec, pripustila. Definitívne sa má táto otázka dopracovať až druhý deň rokovaní v piatok dopoludnia.
"Pokiaľ je dôchodková reforma stabilná, je odpoveďou na demografické výzvy a vytvára pre štát náklady, bude sa zvažovať, ako tieto náklady kalkulovať v rámci deficitu. Potiaľto je dohoda," priblížila Radičová s tým, že s takýmto pravidlom súhlasí aj Maďarsko. Téma zásahov do úspor v druhom pilieri, ktoré táto krajina pripravuje, sa vôbec neriešila. "Budú sa zohľadňovať tie dôchodkové reformy, ktoré sú stabilné," podčiarkla šéfka slovenského kabinetu.
Spokojnosť po prvom dni summitu vyslovila aj s tým, že riešenie otázky, či Lisabonskú zmluvu bude potrebné otvárať alebo dopĺňať, bude nadväzovať na prípravu samotného mechanizmu krízového riadenia. "Potrebujeme zadefinovať mechanizmus a pokiaľ má fungovať a nezodpovedá to súčasnému zneniu základnej zmluvy, potom len pre tento problém bude navrhovať komisia, ako zmeniť alebo doplniť zmluvu, aby tento mechanizmus mohol byť funkčný," priblížila Radičová. Konkrétne návrhy majú byť pripravené do decembra, kedy sa opäť zídu lídri EÚ.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok