Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Socha Pavla Országha Hviezdoslava na Hviezdoslavovom námestí.
Socha Pavla Országha Hviezdoslava na Hviezdoslavovom námestí.
03.02.2020 07:18 Kultúra
Keď raz čítal jednu zo svojich básní, jeho mama sa vraj rozplakala, lebo jej nerozumela
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.02.2020 07:18 Kultúra

Keď raz čítal jednu zo svojich básní, jeho mama sa vraj rozplakala, lebo jej nerozumelaNarodil sa 2. februára v roku 1849 a hovorilo sa mu Syn ľudu. Pseudonym, pod ktorým ho pozná každá učebnica, si vybral, aby ním potvrdil obdiv k hviezdam a urobil dobre. Meno Hviezdoslav sa zabudnúť nedá.


Pavol Ország Hviezdoslav sa nemal najlepšie, teda aspoň rodinné pomery mu nedávali ktovieakú vyhliadku do budúcnosti. Súdená mu bola rodina chudobneného zemana Šťastie však predsa len mal, pretože bol mimoriadne nadaný a to ho predurčilo k dobrému vzdelávaniu. Najskôr ho rodičia dali študovať do Miškovca, hoci maďarčina mu bola cudzia, neovládal z nej nič. Usilovný bol natoľko, že si časom zaslúžil zaradenie do skupiny najlepších žiakov, ovplyvnený bol vtedajšími básnikmi, ktorí spadajú do obdobia romantizmu a vďaka tomu sa aj sám začal venovať poézii to, čo mal rád. Básne si komponoval v maďarčine, ale keď sa v Kežmarku oboznámil s umelcami z Nemecka, tak aj on podľahol tomuto jazyku.

 

Pavol Országh Hviezdoslav s manželkou Ilonou 

 

Nikto nevie, či je to pravda
Traduje sa istá historka, ktorú však Hviezdoslav nikdy nepotvrdil, a teda sa nevie, či je pravdivá. Vraj na jednej svadbe čítal svoje v maďarčine písané verše a jeho matka sa rozplakala, pretože mu nerozumela. Nech bolo ako chcelo, nepopierateľné je, že sa skutočne dal nalákať slovenčinou a v nej potom prejavoval poetický talent.


Prvá zbierka básní mu bola vydaná pod menom Jozef Zbranský, ale neostal pri ňom dlho a zvolil si pseudonym Hviezdoslav. Malo to vyjadrovať jeho vrúcny vzťah k vesmíru. Odmalička totiž rád venoval pohľad oblohe a kochal sa, keď bola posiata hviezdami.


Zameriaval sa na všelijaké témy, či už to bola príroda, postavenie Boha alebo odmietnutie zverstiev, ktoré vyprodukovala vojna.

 

 

Bol aktívny
Hviezdoslavovi nebolo ľahostajné, ako sa v krajine žilo, a preto sa s radosťou zapájal do spoločenského diania. V roku 1918 viedol slovenskú delegáciu do Prahy, ktorá si oslavou uctila 50. výročie Národného divadla. Tam vo svojom prejave naznačil, že vo víziách by rád spojil dva národy do čechoslovakizmu. Toho sa napokon aj dožil a uvítal vznik štátu s otvorenou náručou. Žiaľ, nebolo mu dopriate ďalej sledovať vývoj udalostí, v roku 1921 zomrel v Dolnom Kubíne.reklama


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Wikimedia, Vydavateľstvo Slovart, mesto StropkovNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok