Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
17.09.2021 15:19 Domov
Kedy majú rodičia nárok na pandemické ošetrovné?
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.09.2021 15:19 Domov

Kedy majú rodičia nárok na pandemické ošetrovné?Sociálna poisťovňa upozorňuje, že ak sa zatvorí škola alebo trieda, ktorú navštevuje ich dieťa, rodičia majú nárok na dávku pandemické ošetrovné (OČR). Rovnako aj v prípade, ak je dieťa v karanténe. Ak dieťa nechodí do školy pre obavy z nákazy novým koronavírusom, rodičovi nárok na dávku nevznikne.


Informovala o tom v piatok hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková. Pandemickú OČR môžu naďalej čerpať rodičia detí do 11 rokov, prípadne do 18, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ktoré sa učia online pre uzatvorenie triedy alebo školy. Nárok na dávku majú aj v prípade, že hygienik nariadil dieťaťu karanténu.

 

 

"Možnosť poberať dávku neovplyvňuje to, či dieťa bolo alebo nebolo zaočkované. V prípade starších detí do 16 rokov si rodičia nárok môžu uplatniť vtedy, ak je dieťa choré a lekár potvrdí potrebu ich osobného a celodenného ošetrovania." 

 

Naopak, upozornila, že ak dieťa nechodí do školy pre obavy z nákazy novým koronavírusom, rodičovi nárok na dávku nevznikne.

 

Hovorkyňa doplnila, že podmienky nároku na pandemické OČR sa nezmenili, platia stále rovnaké pravidlá z čias prvej vlny, teda od 12. marca 2020. Ak sa prerušilo vyučovanie v škole alebo jej časti, nárok vzniká automaticky na obdobie vymedzené rozhodnutím príslušného orgánu a poisťovni netreba predkladať ani žiadne potvrdenie. "Stačí, aby rodič, ktorý už mal počas krízovej situácie priznaný nárok na ošetrovné, na konci mesiaca zaslal elektronický formulár Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné a vyznačil v ňom dni, počas ktorých sa o dieťa staral." 

 

Možno vás zaujme: Pandémia koronavírusu ani zďaleka nekončí!

 

Karanténu dieťaťa potvrdzuje pediater, takže rodič takisto pošle len čestné vyhlásenie na konci mesiaca. Dvoráková zdôraznila, že na zaočkovanosť dieťaťa sa neprihliada. "Ak malo dieťa pozitívny test na ochorenie COVID-19 alebo je úzkym kontaktom pozitívneho spolužiaka či učiteľa a je preto v karanténe, treba telefonicky alebo e-mailom kontaktovať lekára a požiadať ho o vystavenie tlačiva Žiadosť o ošetrovné." 

 

Nezmenili sa ani postupy žiadosti o dávku. Ak ešte rodič od začiatku pandémie nového koronavírusu nikdy nečerpal pandemickú OČR, musí o dávku SP požiadať, dá sa tak urobiť elektronicky cez formulár Žiadosti o pandemické ošetrovné. Takáto žiadosť sa posiela iba raz, potom už stačí mesačne posielať len čestné vyhlásenie, v ktorom rodič vyznačí dni, počas ktorých sa o dieťa staral. Obe tlačivá sú dostupné na webovej stránke SP.

 

Poisťovňa vyplatila v auguste tohto roka viac ako 10 000 dávok pandemických OČR. Vlani v auguste to bolo 2,5–krát viac, keď poistencom zaslala viac ako 26 000 dávok.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok