Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. aug. 2020Dominik
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.04.2019 09:53 Ekonomika
Kedy od vás môžu žiadať predloženie rodného listu dieťaťa?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.04.2019 09:53 Ekonomika

Kedy od vás môžu žiadať predloženie rodného listu dieťaťa?BRATISLAVA - Rodný list vášho dieťaťa už nie je potrebné predkladať tak, ako v minulosti. Kedy je to ale nevyhnutné?


Po tom, ako sa matke narodí dieťa a žiada o materskú dávku, rodný list dieťaťa predkladať nemusí. Urobiť tak treba len v prípade, že dieťa nebolo narodené na území Slovenska, a tak je nie je zapísané v tunajšej matrike. Táto zmena nastala v súvislosti s tzv. zákonom proti byrokracii.

 

"Ak je rodný list dieťaťa vydaný na území iného členského štátu EÚ, štátu EHP a Švajčiarskej konfederácie, stačí predložiť neoverenú kópiu rodného listu dieťaťa aj bez prekladu do slovenského jazyka. Rovnako to platí i v prípade tzv. 'zmluvných štátov', akým sú napríklad Ukrajina a Srbsko). V prípade ostatných štátov sa vyžaduje overenie pravosti rodného listu a jeho úradného prekladu," radí hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

 

 

Rodný list sa po novom nepredkladá ani v prípade dôchodkového poistenia, ktoré počas starostlivosti o dieťa hradí štát. Netreba tak urobiť ani v tých výnimočných prípadoch, keď sa fyzická osoba poistencom štátu nestáva automaticky (môže ísť napr. o situáciu, keď osoba starajúca sa o dieťa už ukončila pracovný pomer, ale materské poberá). 1. januára 2018 dokonca nastala zmena, v rámci ktorej sa už do Sociálnej poisťovne na dôchodkové poistenie počas starostlivosti o dieťa netreba prihlasovať z vlastnej iniciatívy, deje sa to totiž automaticky. Prihlasuje a odhlasuje ho samotná Sociálna poisťovňa.

 

 

Deti nie sú vedené v Sociálnej poisťovni, týka sa ich len poistenie zdravotné. Preto sa po narodení do Sociálnej poisťovne neprihlasujú. Poistencom v zmysle zákona o sociálnom poistení je fyzická osoba, ktorá je nemocensky poistená, dôchodkovo poistená alebo poistená v nezamestnanosti ako zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba alebo dobrovoľne poistená osoba, pričom dobrovoľne poistiť sa môže až po dovŕšení 16 rokov.

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  Pixabay/UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok