Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. máj. 2021Žofia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ani dnešný učiteľ to nemá ľahké.
Ani dnešný učiteľ to nemá ľahké.
22.07.2020 06:23 Kultúra
Kedysi musela učiteľka dodržiavať naozaj tvrdú disciplínu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.07.2020 06:23 Kultúra

Kedysi musela učiteľka dodržiavať naozaj tvrdú disciplínu1. Vyučujúcim sa nepovoľuje uzavrieť manželstvo počas školského roka. 2. Vyučujúcim ženského pohlavia sa zakazuje stýkať sa s mužmi. 3. Vyučujúce ženského pohlavia sa musia zdržiavať doma v čase medzi 20:00 a 6:00 s výnimkou plnenia pracovných povinností. 4. Vyučujúci mužského pohlavia nesmú žuvať tabak. 5. Vyučujúci by sa nemali zbytočne zdržovať v obchodoch a cukrárňach v meste.


Nepredstaviteľné
Pre človeka žijúceho v 21. storočí, je priam nepredstaviteľné plnenie takých pravidiel, aké boli v minulosti pre učiteľa cnosťou. Pravdaže, ani dnešný učiteľ to nemá ľahké, veď musí nakŕmiť nielen myseľ, ale aj dušu a ešte musí mať aj talent na krotenie divokých pováh. Napriek tomu však platí výrazná sloboda a premena v zmýšľaní.

 


Starať sa o triedu šarvancov nebolo pre mladú dámu tej doby bremeno len intelektuálne, musela mať morálku čistú ako sneh. Do takého prostredia je zasadená aj kniha Keď srdce zavolá od Janette Oke a pre hlavnú hrdinku Elizabeth bolo osudom nachystané všelijaké odbočenie.


Dáma ako má byť
Elizabeth bola mladá dáma, ktorej nechýbala výchova na základe kresťanskej viery. Ako žena patriaca do celkom dobre sa majúcej vrstvy si smela dovoliť obliekať sa do pekných šiat a na hlavu si zdobila do dokonale naklonených klobúkov. Žila v malej komunite, z čoho vyplýva, že bola zvyknutá na chodenie do kostola a veľmi svedomito si plnila učiteľskú povinnosť. Jeden list ale nafúkal do rodiny poriadny vietor.
 

 

Brat
Elizabethina rodina bola početná, avšak kým sa väčšina zdržiavala v domácom bezpečí, jeden súrodenec už dávno opustil zázemie a založil si vlastné šťastie kdesi ďaleko. Bol to brat, ktorého Elizabeth naposledy zazrela ako štvorročná a odvtedy sa kontakt udržiaval iba prostredníctvom listov. V jednej takej korešpondencii sa zmienil, že tam, kde on momentálne býva, súrne hľadajú učiteľa a jeho sestra by tam určite mala čo robiť. Matka je návrhom nadšená, Elizabeth sa s tým musí najskôr vyrovnať a usporiadať si, čo chce a akým spôsobom by to rada dosiahla. Napokon súhlasí a vydá sa na cestu vlakom, spozná brata, spriatelí sa s jeho manželkou a obľúbi si aj ich spoločné potomstvo.
 

 

Divočina
Ani jej brat však vôbec netuší, do akej školy ju povolá miestny školský inšpektor. Keď sa potom ukáže, že má vycestovať ešte ďalej a byť prvou učiteľkou v úplnej divočine, ani len nevie pomyslieť na to, čo ju tam čaká. Príkaz je ale príkaz a musí ho dodržať. A tak sa oboznamuje s pravidlami, naučí sa nebáť nočných zvukov a stretne kadekoho.
Román Keď srdce zavolá je inšpirujúci dôkaz toho, že vnútorné volanie po novom impulze treba niekedy poslúchnuť. Je to svedectvo o Bohu, dôležitosti vzdelania a, áno, aj o láske. Veď srdce po nej prahne a to každé jedno, či už sa rozbúchalo v období dávno minulom, alebo tlčie teraz.reklama


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok