Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Prezident SR Andrej Kiska a minister spravodlivosti SR Tomáš Borec
Zľava: Prezident SR Andrej Kiska a minister spravodlivosti SR Tomáš Borec
19.11.2014 18:46 Domov
Kiska sa obáva zúženia priestoru stať sa sudcom pre právnikov mimo súdov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.11.2014 18:46 Domov

Kiska sa obáva zúženia priestoru stať sa sudcom pre právnikov mimo súdovBRATISLAVA - Prezident SR Andrej Kiska sa obáva, že najnovšie legislatívne zmeny ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD) zúžia priestor pre to, aby sa sudcom mohol stať aj niekto iný než justiční čakatelia a vyšší súdni úradníci.


Hlava štátu dnes podpísala novelu zákona o Justičnej akadémii, ktorá do súdnictva opäť vracia justičných čakateľov. Má k nej však výhrady. Tie sa týkajú novej podmienky, podľa ktorej sa do výberových konaní na sudcu môžu aj naďalej hlásiť právnické profesie mimo súdov, avšak iba po absolvovaní prípravného vzdelávania v Justičnej akadémii SR.
     

Prezident v tejto súvislosti uviedol, že má výrazný záujem na tom, aby sa sudkyňami a sudcami stávali iba osobnosti spĺňajúce všetky kritériá na výkon tohto povolania. „Okruh takýchto osobností však nemožno zužovať len na justičných čakateľov a vyšších súdnych úradníkov,“ uviedol Kiska v dnešnom vyhlásení. Domnieva sa totiž, že podmienka absolvovania prípravného vzdelávania vytvára priestor pre zužovanie okruhu osôb, ktorým vznikne právo zúčastniť sa výberového konania.
     

Podmienka prípravného vzdelávania má začať platiť od januára 2016. Podľa prezidenta vyvoláva viacero pochybností. Je podľa neho otázne, či je vhodné takýmto spôsobom sťažovať účasť vo výberových konaniach pre právnikov, ktorí nie sú justičnými čakateľmi a vyššími súdnymi úradníkmi.
     

Kiska si pritom všíma, že v novele nie je podmienka prípravného vzdelávania bližšie vymedzená. Nie je teda jasné, čo má byť jeho obsahom, ako dlho má trvať, s akou frekvenciou. Tiež, či budú musieť záujemcovia o povolanie sudcu za takéto vzdelávanie platiť a koľko. Nie je ani jasné, ako bude toto vzdelávanie ukončené, vysvetlil. „Či bude možné brániť sa proti negatívnemu výsledku tohto vzdelávania alebo proti jeho neúmernému predlžovaniu, napríklad v správnom súdnictve,“ doplnil svoje obavy prezident. Z novely zákona o sudcoch, ktorá sa mení zároveň so zákonom o Justičnej akadémii, sa napokon nedá zistiť, z akého dôvodu musia ostané justičné profesie prípravné vzdelanie absolvovať.
     

Neurčitá právna úprava podľa hlavy štátu obmedzí právo účasti iných než justičných čakateľov alebo vyšších súdnych úradníkov. „To je obzvlášť nevhodné so zreteľom na koncepciu a právomoci správneho súdnictva,“ domnieva sa Kiska. Konštatuje, že nedostatky týkajúce sa obmedzení a neúplnosti úpravy prípravného vzdelávania bude potrebné vzhľadom na jeho výhrady odstrániť. Malo by sa tak stať do konca roku 2015.
     

Borecov rezort opätovné znovuzavedenie justičných čakateľov odôvodnil tým, že sa v minulosti v praxi osvedčili. Minister však je presvedčený, že súdnictvo by malo aj naďalej ostať otvorené pre všetky právnické profesie. Potrebu prípravného vzdelávania, ktoré budú musieť právnici mimo súdov najprv absolvovať, odôvodnil tým, aby získali potrebné praktické skúsenosti z ich fungovania. Podrobnosti týkajúce sa vzdelávania majú byť stanovené následne.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok