Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2020Václav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Andrej Kiska
Andrej Kiska
02.07.2014 14:27 Domov
Kiska vybral za ústavnú sudkyňu iba Baricovú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.07.2014 14:27 Domov

Kiska vybral za ústavnú sudkyňu iba BaricovúBRATISLAVA - Novou sudkyňou Ústavného súdu (ÚS) SR na ďalších 12 rokov sa rozhodnutím prezidenta SR Andreja Kisku stane sudkyňa Najvyššieho súdu (NS) SR Jana Baricová.


Zo zvyšných piatich kandidátov zvolených NR SR ďalších dvoch sudcov nevybral. Zároveň Kiska požiadal parlament, aby zvolil štyroch kandidátov, z ktorých vymenuje zvyšných dvoch ústavných sudcov. Prezident to oznámil na dnešnej tlačovej besede. 

 

Baricovú, ktorú nominoval dnes už bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, vymenuje Kiska podľa vlastných slov čo najskôr po 4. júli, kedy vyprší mandát trom ústavným sudcom. „U piatich kandidátoch som dospel k záveru, že ich odborná spôsobilosť nie je dostačujúca na zastávanie postu sudcu ústavného súdu. Nezistil som u nich trvalý záujem o ústavné súdnictvo, ústavné právo. Nie sú mi známe výsledky sústavnej práce, ktoré by dokazovali ich ozajstný záujem stať sa najvyššími sudcami tejto krajiny,“ skonštatoval prezident. Dnes poslal list predsedovi Národnej rady SR, aby parlament zvolil štyroch kandidátov, z ktorých vymenuje zvyšných dvoch ústavných sudcov. 

 

Rozhodnutiu prezidenta predchádzal osobný pohovor, na ktorý pozval kandidátov. „Potom som posúdil informácie, ktoré som dostal o kandidátoch z národnej rady a odporúčania expertov na ústavné právo,“ povedal Kiska. Povedal tiež, že jeho rozhodnutie nespochybňuje odbornosť nevymenovaných kandidátov na tých pozíciách, kde dnes pôsobia. Kiska nechcel komentovať, koho je Baricová nominantka „Rozhodoval som na základe kritérií, ktoré som uviedol,“ reagoval. 

 

Kiska pripomenul, že počas jeho funkčného obdobia sa vymenia postupne všetci 13 sudcovia Ústavného súdu SR. „Pôjde o štvrtú generáciu ústavných sudcov, ktorí sa ujmú tejto vrcholnej justičnej funkcie,“ poznamenal. 

Prezident podľa vlastných slov dlho zvažoval, či využije nový výklad ústavných právomocí prezidenta. Tvrdí, že stále je toho názoru, že prezidentove právomoci netreba rozširovať. „Ale dnes by som konal protiústavne, ak by som konal inak. Dnes totiž prezident republiky podľa výkladu ústavného súdu nesie zodpovednosť za to, koho vymenuje do funkcie nielen z hľadiska zákonných kritérií, ale aj z hľadiska osobnostných predpokladov kandidátov na ústavné funkcie,“ vysvetlil. „Prezident, ktorý rozhoduje o vymenovaní ústavných sudcov, musí dbať o to, aby riadny chod ústavného súdu nebol narušený alebo spochybnený,“ dodala hlava štátu. 

 

Poslanci parlamentu najprv 3. apríla zvolili za kandidátov na nových  ústavných sudcov Imricha Volkaia (nominanta dekanky Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriely Dobrovičovej), Janu Baricovú (nominantka dnes už bývalého predsedu najvyššieho súdu Štefana Harabina), Jána Bernáta (nominant generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára), Miroslava Ďuriša (nominanta prezidenta Notárskej komory Karola Kovácsa) a Evu Fulcovú (nominantku dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského Pavla Kubíčka a šéfa Notárskej komory Kovácsa). Potom k nim 15. mája dovolili Juraja Sopoligu (nominanta prezidentky Združenia sudcov Slovenska Dany Bystrianskej), ktorý šesticu kandidátov uzavrel. Prezident z nich mal vybrať troch. Funkčné obdobie trom súčasným sudcom ÚS SR Jánovi Auxtovi, Jurajovi Horváthovi a Jánovi Lubymu, ktorých majú noví sudcovia nahradiť, sa skončí 4. júla. reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok