Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2020Vendelín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.07.2019 11:17 Environetky
Klimatické zmeny spôsobia vznik nových infekcií, jedna je už tu!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.07.2019 11:17 Environetky

Klimatické zmeny spôsobia vznik nových infekcií, jedna je už tu!Otepľovanie podnebia je ideálnym faktorom pre šírenie nebezpečných infekcií, ktoré sa doteraz rozširovať nemohli.


O zmenách teploty podnebia sa v tomto období hovorí naozaj frekventovane. Je tomu tak najmä preto, že ide o jedno z prvých liet, kedy skutočne pociťujeme extrémne horúčavy, na aké sme doteraz zvyknutí neboli. Historické rekordy padali aj v krajinách, kde by to nikto nečakal, vysoké teploty boli dokonca aj vo veľkých nadmorských výškach. To rozhodne nie je pozitívne znamenie.

 

Odborníci viackrát upozorňovali, že roztápaním permafrostu sa do prostredia začnú dostávať tisíce rokov staré baktérie, ktoré by nám mohli narobiť poriadne problémy. To ale nie je jediná cesta, ako nás môžu ohroziť donedávna nepoznané mikroorganizmy. Ako odborníci uvádzajú, problémom je okrem iného práve stúpajúca teplota.

 

 

Vedci momentálne varujú pred baktériou nazývanou Candida auris. Tá bola objavená len v roku 2009, no nebola schopná prenášať sa na ľudí, pretože teplota ľudského tela bola pre ňu príliš vysoká, vďaka čomu pre ňu ľudský organizmus predstavoval nevhodné prostredie. Situácia sa ale mení, pretože s meniacou sa klímou sa Candida auris dokázala lepšie adaptovať a aktuálne je schopná bez problémov napadnúť aj človeka. Čo je alarmujúce, odoláva veľkému množstvu liekov.

 

 

Ako napovedá už názov, Candida auris, ide o plesňové ochorenie, ktoré napáda a oslabuje imunitný systém, centrálnu nervovú sústavu a vnútorné orgány. Aktuálne sa vyskytuje v Ázii, Európe, Severnej Amerike, Austrálii a niektorých častiach Južnej Ameriky či Afriky. Ako podotkli výskumníci, momentálne má tri geneticky odlišné kmene, ktoré sa začali v rovnakom čase rozširovať na troch rôznych miestach sveta. Z toho jednoznačne vyplýva, že ich šíreniu napomáha spoločný faktor, ktorým je v tomto prípade čoraz vyššia teplota.

 

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  Pixabay/UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok