Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. júl. 2020Lujza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Peter Kmec
Peter Kmec
12.08.2018 11:30 Domov
Kmec: Balans medzi školstvom v SR a USA by mohol zvýšiť kvalitu vzdelávania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.08.2018 11:30 Domov

Kmec: Balans medzi školstvom v SR a USA by mohol zvýšiť kvalitu vzdelávaniaWASHINGTON/BRATISLAVA - Kým na Slovensku sa deti viac naučia na základných školách, v Spojených štátoch amerických to dobiehajú na stredných a vysokých školách. Prienik medzi oboma školskými systémami by mohol priniesť pozitíva do nášho vzdelávacieho systému, myslí si slovenský veľvyslanec v USA Peter Kmec.


Diplomat pri príležitosti svojho končiaceho sa pôsobenia vo Washingtone informoval pre TASR o rôznych stránkach života v Spojených štátoch vrátane školstva. Americký školský systém zažili obe jeho deti, a to strednú aj vysokú školu.

 

Kým na základných školách sa podľa neho deti viac naučia na Slovensku, na stredných a vysokých školách majú toho viac v Spojených štátoch.

 

"Myslím si, že americký systém je veľmi dobre nastavený. Z jednej strany je tam možno kritika, že na základných školách sa v tej výučbe trochu zaostáva oproti európskym školám. Naše deti, to viem aj z vlastnej skúsenosti, že mali lepšiu prípravu vo vedných odboroch, či už je to fyzika, matematika, biológia, chémia. Tu sa to postupne dobieha na stredných školách a univerzity sú potom na špičkovej úrovni," uviedol Kmec.

 

Diplomat zdôraznil, že oba systémy majú svoje pozitíva a negatíva a to, čo je lepšie, je len otázkou uhla pohľadu. Porovnanie oboch školstiev a vytvorenie prieniku medzi nimi by podľa neho mohlo posunúť slovenské školstvo vpred.

 

"Je to otázka celého toho systému, kto sa ako na to pozerá. Možno keď v tých počiatočných fázach kladiete príliš veľa dôrazu na ten obsah, dieťa môže prísť do fázy, že je vyhorené na strednej alebo potom aj na vysokej škole. Takže tu je taký postupnejší rozbeh a potom to kulminuje na tom sekundárnom a terciárnom vzdelávaní," povedal Kmec.

 

Práve tento aspekt kulminácie vzdelávania v jeho záverečnej fáze je podľa diplomata niečo, z čoho by mohlo Slovensko čerpať.

"Aj naše školstvo má veľa pozitívnych stránok, hlavne čo sa týka toho obsahu a kvality vzdelávania, takže myslím si, že nejaký ten balans medzi týmto americkým systémom a tým naším slovenským by sa dal vytvoriť a dalo by sa hovoriť o skvalitnení školstva aj u nás na Slovensku," dodal Kmec.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok