Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. júl. 2020Prokop
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
26.10.2010 07:08 Zaujímavosti
Kniha o nacistickej minulosti ministerstva zahraničia vyvoláva rozruch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2010 07:08 Zaujímavosti

Kniha o nacistickej minulosti ministerstva zahraničia vyvoláva rozruch
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí hralo v holokauste oveľa aktívnejšiu úlohu, než bolo dosiaľ známe, a po vojne bolo desaťročia útočiskom pre bývalých nacistických diplomatov. Uvádza sa to v novej 880-stranovej knihe, ktorá vyjde vo štvrtok 28. októbra.
      Dielo "Das Amt und die Vergangenheit" (Ministerstvo a minulosť - voľný preklad) prináša informácie, že ministerstvo zahraničných vecí vedelo o masových vraždách židov nacistami a "aktívne sa na nich zúčastňovalo". Kniha tak vyvracia zaužívanú predstavu, že väčšine nemeckých diplomatov sa podarilo zachovať si čisté ruky.
      Kniha, ktorá spôsobila v Nemecku rozruch ešte pred jej štvrtkovým vydaním, takisto uvádza, že bývalí nacistickí predstavitelia a sympatizanti si udržali po vojne zamestnanie a že rešpektovanému ministerstvu zahraničných vecí sa desaťročia darilo tajiť svoju temnú minulosť.
      Hoci Nemecko od roku 1945 viackrát podrobilo nacistickú éru intenzívnemu skúmaniu, ministerstvo zahraničných vecí sa mu do veľkej miery vyhlo. To sa zmenilo v roku 2005, keď vtedajší šéf diplomacie Joschka Fischer požiadal o prešetrenie minulosti ministerstva.
      "Ministerstvo zahraničných vecí sa zúčastňovalo na nacistických zločinoch a ako inštitúcia sa podieľalo dokonca na vyvražďovaní židov," vyhlásil Eckart Conze, jeden zo štyroch historikov poverených Fischerom preskúmať minulosť ministerstva v časoch Tretej ríše a napísať o tom správu a knihu.
      "Naozaj možno povedať, že ministerstvo zahraničných vecí bolo zločineckou organizáciou," uviedol Conze pre dnešné vydanie časopisu Der Spiegel. Historik dodal, že každý na nemeckom ministerstve vedel, že židia vo východnej Európe sú vyvražďovaní.
      Fischer zostavil komisiu historikov po tom, čo ho diplomati na dôchodku kritizovali, že zakázal v internom bulletine ministerstva zverejňovať nekrológy o bývalých nacistoch. Zákaz zaviedol, lebo v bulletine sa objavil nekrológ na počesť bývalého pracovníka ministerstva Franza Nüssleina.
      Tento nacistický prokurátor podpisoval rozsudky smrti v okupovaných a oklieštených Čechách, nazývaných v tom čase Protektorát Čechy a Morava. Nüsslein po roku 1945 postupoval v kariérnom rebríčku ministerstva zahraničných vecí.
      Fischer pre magazín Der Spiegel vyhlásil, že pri "čítaní novej knihy mu bolo zle".
      Historik Conze povedal, že jeden diplomat napísal k správe o svojich výdavkoch a účele cesty toto: "Likvidácia židov v Belehrade."
      Predstavitelia sa podľa slov Conzeho zúčastňovali aj na rokovaniach o deportácii židov v krajinách ako Grécko, Francúzsko, Srbsko a Maďarsko.
      Autori knihy zistili, že povojnoví západonemeckí lídri od Konrada Adenauera až po Willyho Brandta umožňovali diplomatom s nacistickou minulosťou udržať si posty. Mnohých často posielali do arabských alebo latinskoamerických krajín, pretože verejné protesty tam boli zriedkavé.
      Podľa historika Conzeho v rokoch 1950-1951 vyše 40 percent vysokých postov ministerstva zastávali bývalí členovia nacistickej strany - išlo teda o väčšie percento než v rokoch 1938-1939.

Zdroj: TASR/Reutersreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASR/ReutersNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok