Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. mar. 2021Radoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovák môže byť Slovákom aj v cudzine.
Slovák môže byť Slovákom aj v cudzine.
04.07.2020 09:42 Domov
Koalícia rozmýšľa o obnovení zákona o štátnom občianstve
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.07.2020 09:42 Domov

Koalícia rozmýšľa o obnovení zákona o štátnom občianstveBRATISLAVA - Koaliční poslanci parlamentu Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon o štátnom občianstve vrátil do podoby spred roka 2010.


Návrh poslancov 

Navrhujú, aby mohli občania SR nadobúdať cudzie občianstvo bez straty slovenského pasu, a to bez ohľadu na to, či žijú v cudzine dlhodobo, krátkodobo alebo žijú na Slovensku.

 

 

Dostál tvrdí, že zákon by sa mal zmeniť tak, aby nikto nestrácal občianstvo SR proti svojej vôli. Poslanci preto s ďalšími kolegami poslali pripomienku k návrhu, ktorý pripravuje ministerstvo vnútra.

 

Ako by mal zákon vyzerať? 

Súčasná vláda sa vo svojom programe zaviazala, že umožní Slovákom dlhodobo žijúcim v zahraničí nadobudnúť občianstvo daného štátu bez straty slovenského občianstva. Ministerstvo už pripravuje návrh novely zákona.

 

Protiústavný problém? 

V prípade schválenia návrhu v takejto podobe by podľa Dostála naďalej časti Slovákov nadobudnutím cudzieho občianstva zanikalo to slovenské. Išlo by o tých občanov, ktorí žijú na Slovensku alebo v inom štáte len krátkodobo. Chcú preto, aby sa umožnilo občanom SR nadobúdať cudzie občianstvo bez straty slovenského pasu, a to bez ohľadu na to, či osoba žije na v cudzine dlhodobo, krátkodobo, alebo žije na Slovensku.

 

 

"Až do roku 2010 obsahoval zákon o štátnom občianstve iba jeden spôsob straty štátneho občianstva – prepustením zo štátneho zväzku SR na vlastnú žiadosť," uviedol Dostál v pripomienke. Dodal, že takýto zánik štátneho občianstva spĺňa ústavnú podmienku, že nikomu nemožno odňať štátne občianstvo proti jeho vôli. V prípade straty štátneho občianstva nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva to podľa neho neplatí.

 

Ešte za Ficovej vlády

Slovenský pas strácajú ľudia, ktorí prijali občianstvo iného štátu, na základe zákona, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Podľa údajov z júna 2020 stratilo slovenské občianstvo 3336 ľudí.

 

 

Môžu žiadať naspäť

Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu ministerstva vnútra o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Do júna slovenský pas získalo späť 947 žiadateľov.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, Pixabay, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok