Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2022Gertrúda
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Mária Kolíková
Mária Kolíková
04.10.2021 11:16 Domov
Koľko častí má legislatíva o súdnej mape a čím sa zaoberajú?
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.10.2021 11:16 Domov

Koľko častí má legislatíva o súdnej mape a čím sa zaoberajú?BRATISLAVA - Legislatíva, ktorou sa realizuje súdna mapa, je rozdelená na štyri na seba nadväzujúce časti.


Zákon o okresných súdoch rieši len okresné súdy, navrhuje ich 30, avšak nedotýka sa krajských súdov, a preto ich počet v tomto návrhu zákona zostáva zachovaný.

 

 

Zákon o krajských súdoch zavádza štyri krajské súdy, pričom je nadstavbou k zákonu o okresných súdoch. Hovorca Ministerstva spravodlivost Peter Bubla to pre TASR uviedol v reakcii na Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré namietalo nesúlad v materiáloch.

 

Možno vás zaujme: Mária Kolíková podá návrh na zmenu paragrafu 363 zrejme už tento týždeň

 

"Ak neprejde zákon o krajských súdoch, ale prejde zákon o okresných súdoch, zostane osem krajských súdov, a preto zákon o okresných súdoch počíta s ôsmimi krajskými súdmi. Ak prejdú oba zákony, tak zákon o krajských súdoch zredukuje počet krajských súdov na štyri, a teda prepíše zákon o okresných súdoch, ktorý hovorí o ôsmich krajských súdoch," vysvetlil Bubla.

 

 

ZMOS namietalo nesúlad v predložených návrhoch zákona, ktorými sa má zaviesť nová súdna mapa. Kým v materiáli, ktorým sa menia obvody krajských súdov, sa ráta so štyrmi krajskými súdmi, v inom legislatívnom návrhu sa podľa nich píše o ôsmich. V medzirezortnom pripomienkovom konaní tak podľa združenia vzniká zmätok. Materiály žiadajú stiahnuť. Kritizujú tiež nízku fyzickú dostupnosť súdov v najmenej rozvinutých regiónoch a možné znižovanie pracovných miest.

 

Prečítajte si: Ministerka Kolíková opäť predstavila reformu súdnej mapy

 

Hlavnými cieľmi navrhovanej reformy súdnej mapy z dielne rezortu spravodlivosti sú špecializácia sudcov na hlavné agendy a zlepšenie kvality rozhodnutí súdov. Po novom by mohli fungovať štyri druhostupňové všeobecné súdy namiesto doterajších ôsmich, a to v Trnave, Prešove, Banskej Bystrici a v Žiline. Navrhované zmeny sa týkajú aj zriadenia mestského súdu v Bratislave a v Košiciach či nového usporiadania sídel a obvodov okresných súdov, ktorých počet sa má znížiť z 54 na 30.  Návrh je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok