Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dve tretiny trestanej korupcie na Slovensku sa týka prípadov v hodnote do 500 eur
Dve tretiny trestanej korupcie na Slovensku sa týka prípadov v hodnote do 500 eur
23.01.2020 14:03 Zaujímavosti
Koľko úplatkov ročne zoberú Slováci?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.01.2020 14:03 Zaujímavosti

Koľko úplatkov ročne zoberú Slováci?Dve tretiny prípadov korupcie, ktoré sú potrestané rozhodnutiami Špecializovaného trestného súdu, sa týka súm do 500 eur. Vyplýva to z výskumu organizácie Transparency International Slovensko. Organizácia pritom zdôrazňuje, že 40 percent všetkých rozhodnutých prípadov sa týka len súm do sto eur.


Počet prípadov klesol o tretinu

"Navyše, celkový počet rozhodnutých prípadov v rokoch 2016 až 2019 oproti obdobiu 2012 až 2015 klesol o tretinu," konštatuje TIS. Organizácia tiež zdôrazňuje, že v uplynulom roku klesol aj počet odsúdených politikov, sudcov, policajtov a prokurátorov. "Kým v súčasnom volebnom období do októbra 2019 bolo takýchto prípadov len 12, v tom minulom až 30," zdôrazňuje TIS.

 

 

 

Občania nedôverujú justícii ani polícii
TISv tejto súvislosti poukazuje aj na nedôveru občanov k polícii a justícii, ktorá podľa nich ide ruka v ruke s poklesom ochoty nahlasovať korupciu. "Kým v roku 2016 by to spravilo 40 percent občanov, v decembri minulého roka by úplatkárstvo oznámilo len 33 percent ľudí," konštatuje TIS s tým, že hoci bola na Slovensku schválená novela zákona o ochrane oznamovateľov korupcie, do praxe plnohodnotne neprešla pre neobsadený post predsedu úradu, ktorý má túto činnosť zabezpečovať. Na druhej strane však podľa TIS prieskum agentúry Focus ukazuje, že v decembri minulého roku priznalo poskytnutie úplatku vo verejných službách 10,4 percent občanov. To je podľa organizácie o tretinu menej ako v roku 2015. "Celkovo ide o najnižšiu mieru malej korupcie od začiatku merania v roku 1999, keď si úplatkárstvo zažilo 40 percent populácie," uvádza TIS.

 

 

Medzinárodný rebríček vnímania korupcie
Celkovo je Slovensko v medzinárodnom rebríčku vnímania korupcie podľa Transparency International za minulý rok na 59. mieste. To znamená o dve miesta nižšie ako v roku 2018 a o päť miest nižšie ako v roku 2016. "Slovensko dosiahlo 50 bodov zo sto možných," konštatuje TIS s tým, že z krajín Európskej únie je za Slovenskom len Maďarsko, Grécko, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko. "Slovensko je do 30. až 40. miesta v bohatstve, vo vzdelanosti, čiže ten potenciál Slovenska je určite ďaleko lepší, keďže v mnohých ukazovateľoch sme na tom lepšie," povedal dnes v tejto súvislosti riaditeľ TIS Gabriel Šípoš. "Aj celkovo vo svete, v západnej Európe a tých úspešnejších krajinách, sa boj proti korupcii kladie do popredia," doplnil.

 

Efektívny boj proti korupcii
Pokiaľ ide o efektívnejší boj proti korupcii, podľa TIS medzi riešenia patrí napríklad dosadzovanie morálne a odborne zdatných osôb na kľúčové posty v polícii a prokuratúre. Taktiež je podľa organizácie potrebné obmedziť právomoci generálneho prokurátora, napríklad jeho možnosť zrušiť rozhodnutia v prípravnom konaní. Tiež je podľa TIS potrebné zvýšiť transparentnosť rozhodovaní štátnych orgánov, napríklad zverejňovaním všetkých rozhodnutí a ich odôvodnení. V prípade prokurátorov by sa mali podľa TIS zaviesť takzvané "výkonnostné štatistiky", ktoré by uvádzali, v koľkých prípadoch rozhodovali a ako bola vec ukončená. V rámci efektívneho boja proti korupcii TIS zdôrazňuje aj nutnosť zvolenia šéfa Úradu pre ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, keďže tento post je doteraz neobsadený.

 

Najvyšší súd Slovenskej republiky
 reklama


Zdroj: SITA/netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok