Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -5°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné zábery. Mnohé výťahy už vyslovene dosluhujú, no sú aj pravidelne kontrolované.
Ilustračné zábery. Mnohé výťahy už vyslovene dosluhujú, no sú aj pravidelne kontrolované.
12.10.2020 12:14 Zaujímavosti
Koľko výťahov muselo byť odstavených ako neschopných prevádzky?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.10.2020 12:14 Zaujímavosti

Koľko výťahov muselo byť odstavených ako neschopných prevádzky?Výťahy v mnohých slovenských panelákoch už dosluhujú, a tak je namieste rozprávať sa o ich opravách, resp. výmenách. Pokračujeme v seriáli o výťahoch.


Tomáš Buzinger je predsedom Spoločenstva vlastníkov bytov (SVB) Galbavého 1 v Bratislave. Vysvetlil, že v tejto oblasti im pomohol úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB).

 

 

„Revitalizáciu dvoch osobných výťahov a jedného nákladného v podobe spomaleného rozbehu výmeny reťazí a výmeny kabín sme realizovali v roku 2011. Bola financovaná z úveru ŠFRB a 20 percent vlastných zdrojov,“ prezradil s tým, že v súčasnosti SVB neuvažuje o výmene výťahov.

 

Richard Gräczer zo spoločnosti BYTOSERVIS podotkol, že všeobecne sa dá konštatovať snahu o riešenie tejto problematiky. „Výťahy sa postupne obnovujú  a vymieňajú za nové, pred 7-10 rokmi bola skôr tendencia robiť generálne opravy, teraz sa robia kompletné výmeny,“ vysvetlil.

 

Upresnil, že po technickej stránke sa stretávame aj so zastaranými rozvádzačmi. „Releové spoje sú po tých rokoch prakticky neopraviteľné,“ vysvetlil s tým, že nie je však dôvod na paniku. „Bezpečnosť, samozrejme, je garantovaná a kontrolovaná v trojmesačných intervaloch.“

 

Zdôraznil, že zatiaľ vie len o dvoch prípadoch, keď výťah musel byť odstavený ako neschopný prevádzky. Vysvetlil, že to, čo si v prvom rade ľudia všimnú, je vizuálna stránka, a tak sledujú vzhľad kabíny a dverí. A pocity zohrávajú v ľuďoch významnú úlohu.

 

 

Richard Gräczer dodal, že riešenie problematiky starých výťahov mnohokrát je závislé od množstva peňazí. Ochota prejsť k úplnej výmene výťahu je závislá práve od toho, či SVB alebo správca má dostatok vlastný či požičaných zdrojov. „Spravidla sa to rieši úverom,“ doplnil.

 

No výťahy ako také sú nevyhnutné pre každodenný život, prevažne starších ľudí, ktorým chodenie po schodoch spôsobuje ťažkosti. „Vždy sa dá nájsť schodné riešenie, výťah proste musí premávať a premávať bezpečne. Je to vyhradené technické zariadenie a tam nesmú byť pochybnosti o bezpečnosti,“ uzavrel Gräczer.

 

 

Prečítajte si aj prvú časť seriálu o výťahoch.

 reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok