Končí sa výstava Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia
Bratislava - Slovenské národné múzeum (SNM) pozýva na finisáž výstavy Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia, ktorá sa bude konať v nedeľu 19. marca o 16.00 h v sídelnej budove múzea v Bratislave.
S výstavou sa po viac ako roku trvania symbolicky rozlúčia autori a kurátori zbierok SNM – Múzea Červený Kameň. Vstup na podujatie je voľný," informuje SNM. Pre "posledných návštevníkov" si autori výstavy pripravili sprevádzanie, na ktorom záujemcom predstavia jednotlivé témy výstavného projektu. Hovoriť budú o vystavených zbierkových predmetoch a ich ďalšom osude po návrate do múzea na hrade Červený Kameň. Podľa SNM boli niektoré z nich zreštaurované špeciálne pre výstavu v Bratislave a v súčasnosti sa plánuje ich využitie v stálej expozícii Múzea Červený Kameň. Výstava Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia pozostáva z viacero tém, ktoré približujú členov rodu Pálffy, hrad Červený Kameň a panstvo v tomto období. V 18. storočí, novej ére v dejinách Habsburskej monarchie, boli Pállfyovci aktívnou súčasťou politického diania. Dominanty výstavy – portréty príslušníkov vládnucej dynastie a ich súčasníkov z rodu Pálffy, ilustrujú spoločenský status rodu v tomto období, ale aj výsledky snahy o naklonenie uhorskej šľachty na stranu panovníckeho dvora. Po dvoch bratoch, palatínoch Mikulášovi (1657 – 1732) a Jánovi (1663 – 1751), je ústrednou postavou výstavy Mikulášov vnuk Rudolf Pálffy (1719 – 1768), ktorý pokračoval v tradícii previazania rodu s viedenským dvorom. Jeho život bol však výrazne spätý s panstvom a hradom Červený Kameň. Okrem úprav samotného objektu to dokladá viacero artefaktov z jeho rozsiahlej zbierky starožitností a kuriozít, ale i fragmenty knižnice či stolovacích súprav.
Výstava prezentuje maľby a grafiky popredných dobových portrétnych majstrov a ich dielní (Johann Gottfried Auerbach, Rosalba Carriera, Johann Gottfried Haid, Martin van Meytens, Jakub Schmutzer), doposiaľ nevystavované predmety z kabinetu starožitností Rudolfa Pálffyho, ukážky fajansy z holíčskej cisársko-kráľovskej manufaktúry. Zaujať môže aj veľkorozmerná mapa časti Malých Karpát v blízkosti Červeného Kameňa, či mortuárium Márie Terézie z pozostalosti viedenského arcibiskupa Krištofa Migazziho.
Výstava je prístupná do nedele 19. marca.


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: TASR/ KB Netky
Foto: ilustračné foto FB
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk