Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
08.09.2010 11:44 Kultúra
Konvergencie otvorí Jan Garbarek a The Hilliard Ensemble
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.09.2010 11:44 Kultúra

Konvergencie otvorí Jan Garbarek a The Hilliard EnsembleKonvergencie otvorí Jan Garbarek a The Hilliard Ensemble - Kultúra Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie stojí na prahu 11. ročníka, ktorý sa odohrá v Bratislave 20.


Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie stojí na prahu 11. ročníka, ktorý sa odohrá v Bratislave 20. až 26. septembra. "Festival dodnes vytvára priestor pre znenie komornej hudby, ktorá nadväzuje na tradíciu a je prenesená do súčasného priestoru," komentoval podujatie, ktoré počas šiestich dní predstaví 14 výnimočných projektov, Jozef Lupták.
Podľa slov umeleckého riaditeľa Konvergencie spájajú ľudí, interpretov a publikum, rovnako spájajú rôzne štýly a žánrové rozlíšenia. "Je to priestor, kde má zaznieť niečo, čo komunikuje, niečo zaujímavé, hlboké, niečo veselé aj smutné," uviedol pre TASR Lupták, ktorý považuje za vrchol tohtoročných Konvergencií úvodný koncert Jana Garbareka a The Hilliard Ensemble.
Nórsky saxofonista Garbarek a britské vokálne kvarteto The Hilliard Ensemble, patriace k hudobným legendám 20. storočia, sa predstavia na mimoriadnom koncerte 20. septembra o 19.00 hodine v Dóme sv. Martina. Hudobníci na Slovensku vystúpia v rámci aktuálneho svetového turné k dlho očakávanému albumu Officium novum, ktorý prináša hudobné putovanie storočiami a kontinentmi, s ťažiskom na arménskej sakrálnej hudbe.
"Vrcholov však bude viac, jednak záverečný koncert Sexteta E. Dohnányiho a kvarteta D. Šostakoviča, alebo koncert z názvom Being Dufay britského tenoristu Johna Pottera, alebo koncert Bez ladu a skladu," predstavil projekty Lupták s tým, že každý je niečím špecifický a jedinečný.
Dramaturgické ťažisko festivalu však stále predstavujú predovšetkým diela komornej hudby, zaznievajúce v špičkovom naštudovaní domácich a zahraničných umelcov. K vzácnym hosťom bude tento rok patriť holandský violista Vladimir Mendelssohn. V spolupráci s renomovanými slovenskými hudobníkmi (Igor Karško, Ivana Pristašová, Milan Radič) uvedie na koncerte 23. septembra v Design Factory diela českého skladateľa Bohuslava Martinů a romantika Felixa Mendelssohna Bartholdyho.
Festival už tradične nezabúda ani na slovenských autorov. Osemdesiate narodeniny významného slovenského skladateľa - filozofa Romana Bergera si pripomenie 24. septembra koncertom Bach a Berger. Hudba a pravda. Na prvom koncerte posledného festivalového dňa uvedie Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala novú skladbu Stormy Monday od Daniela Mateja.
Do kategórie "neklasických" hudobných zážitkov budú patriť koncerty kultovej skupiny Bez ladu a skladu a Jazz Bass kontrabasistu a basgitaristu Juraja Grigláka.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok