Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. júl. 2020Milota
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
12.11.2012 10:59 Zaujímavosti
Konzul sa musí správať podľa pravidiel medzinárodného práva
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.11.2012 10:59 Zaujímavosti

Konzul sa musí správať podľa pravidiel medzinárodného právaKonzul sa musí správať podľa pravidiel medzinárodného práva - Radíme Konzul na slovenskom veľvyslanectve v zahraničí nemôže pri svojej činnosti prekročiť právomoci vytýčené medzinárodným právom. V plnom rozsahu musí rešpektovať právny systém štátu svojho


Konzul na slovenskom veľvyslanectve v zahraničí nemôže pri svojej činnosti prekročiť právomoci vytýčené medzinárodným právom. "V plnom rozsahu musí rešpektovať právny systém štátu svojho pôsobenia a slovenský právny systém," upozornil Vladimír Urban z konzulárneho odboru ministerstva zahraničných vecí.
      Ako dodal, pokiaľ sa niektorým ľuďom, v prospech ktorých sa vykonávajú úkony konzulárnej ochrany a pomoci, zdá, že tieto opatrenia sú neúčinné, tak to vyplýva z toho, že konzulárny pracovník môže postupovať iba v intenciách práva. Počas svojej praxe sa Urban často stretol so skreslenými názormi na to, čo môže konzul v prospech občanov SR v zahraničí zabezpečiť. "Niekedy to zachádza do takých predstáv, že si zoberie guľomet a vystrieľa nepohodlných, prípadne odovzdá matke dieťa, ktoré druhý z rodičov uniesol," priblížil s tým, že niektoré prípady únosov sa vlečú dlhé roky, a to napriek intervenovaniu ministrov zahraničných vecí SR.
      V prípade konzulárnej ochrany maloletých môže veľvyslanectvo kontaktovať zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré potrebuje pomoc a informovať slovenské úrady zaoberajúce sa medzinárodno-právnou ochranou detí a mládeže. Ďalší postup ambasády vyplýva zo spolupráce s týmito úradmi. Rovnako napomáha pri pátraní po maloletých deťoch neoprávnene vzatých do cudziny.
      V rámci Európskej únie podľa Urbana platia smernice, ktoré umožňujú advokátom z iných štátov zastupovať svojich občanov na území druhého štátu EÚ. Konzul však takéto právomoci nemá. "Pokiaľ nie je členom advokátskej komory alebo nemá advokátsku prax, nie je pripustený k obhajobe," vysvetlil Urban. Tak ani pri súdnom konaní, ktoré sa týka adopcie alebo zverenia detí do sociálnej opatery, nemôže zastávať úlohu právneho zástupcu alebo účastníka súdneho konania.
      Zástupca veľvyslanectva však môže navštíviť dieťa, ak mu to dovolia príslušné orgány hostiteľského štátu, a informovať jeho rodičov alebo slovenské úrady o jeho stave. Ambasáda neuhrádza súdne poplatky a nemôže poskytnúť ubytovanie rodičom vo svojich priestoroch.

Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok