Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jan. 2021Nataša
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
10.03.2020 08:59 Environetky
Koronavírus je hrozbou aj pre snahu o bezodpadové hospodárstvo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.03.2020 08:59 Environetky

Koronavírus je hrozbou aj pre snahu o bezodpadové hospodárstvoEpidémia nového koronavírusu má momentálne silný dopad na prakticky všetky odvetvia verejného života i obchodu. Týka sa to tiež zero-waste, teda snahy o obmedzovanie všetkého jednorazového.


Rad obchodov začal s vyššou hrozbou koronavírusu vydávať odporúčania, aby sa ľudia nedotýkali potravín bez jednorazových rukavíc, v USA sa zase objavujú informácie o tom, že obchody odmietajú nalievať nápoje do zákazníkmi prinesených hrnčekov a dávať im tovar do vlastných vreciek.

 

Kaviarne vydali opatrenia tiež

Napríklad spoločnosti Starbucks a kanadský kaviarenský reťazec Second Cup oznámili, že dočasne ustupujú od programu znovupoužiteľných téglikov - pretože môžu potenciálne byť zdrojom prenášania vírusov a ďalších cudzorodých mikroorganizmov.

 

 

Viceprezidentka spoločnosti Starbucks Rossann Williamsová to vysvetlila v otvorenom liste takto: "Pozastavuje používanie vlastných kelímkov a znovupoužiteľných téglikov. Ale budeme ďalej pokračovať v zľave pre tých, ktorí sa dostavia s vlastným kelímkom alebo požiadajú o znovu použiteľný téglik."

 

Starbucks v Británii pre koronavírus dočasne zakázal šálky na opakované použitie

 

Kanadský Second Cup prestal s používaním vlastných téglikov 5. marca, aj táto firma tiež ale bude dodržiavať zľavu pre tých, ktorí si prinesú (ale pochopiteľne nevyužijú) vlastný téglik.

 

 

Second Cup ale bude aj naďalej využívať znovu použiteľné tégliky, pretože na ich čistenie využíva technológiu, ktorá by mala byť schopná vďaka extrémne vysokej teplote všetky mikroorganizmy bezpečne zničiť.

 

Aj ďalšia veľká severoamerická spoločnosť, ktorá zaviedla obnoviteľné kelímky už pred tromi rokmi, reťazec Bulk Barn, od nich teraz ustupuje: dočasne kvôli epidémii choroby COVID-19 tento program ukončuje a chce sa k nemu vrátiť až po odznení epidémie.

 

Pochopiteľné opatrenia

Server Trehugger sa pýta, či to nie je prehnané. Experti ale upozorňujú že nie, že v tejto situácii je to skôr pochopiteľné. Čína, v ktorej sa zatiaľ podarilo ako jedinej epidémiu zrejme skrotiť, zaviedla výrazne drastickejšie opatrenia - a patrilo k nim práve taktiež dôsledné používanie jednorazových výrobkov.

 

Zrovna tégliky sú ale možno riešiteľné jednoduchšie, než sa zdá: viac používať práve klasické znovu použiteľné hrnčeky, ktoré sa dajú veľmi ľahko čistiť a udržiavať. V Európe sa už teraz podobné programy používajú v mnohých krajinách veľmi úspešne. Napríklad celé nemecké mesto Freiburg využíva štandardizované znovu použiteľné kelímky - všetky obchody majú povinnosť ich čistiť.

 

Ďalším príkladom je spoločnosť Vessel Works, ktorá zase požičiava kaviarňam nerezové tégliky, ktoré potom vyberá a čistí ich.

Podľa expertky na Zero Waste Anne-Marie Bonneauovej sa ale tento problém tam silno neprejaví, pretože ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou návštevy kaviarní v čase epidémie rovnako výrazne obmedzia. "Myslím, že Starbucks v tejto dobe vyprodukuje kvôli tomu oveľa menej odpadu ako za normálnych okolností."reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok