Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
16. jan. 2022Kristína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.12.2021 15:29 Koronavirus
Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2021 15:29 Koronavirus

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa!TEL AVIV - Vedci v najnovšej štúdii uviedli, že sa ešte nikdy nestretli s takýmto rozsiahlym poškodením placenty vírusom.


Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva to z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov. Podľa amerických výskumníkov nákaza koronavírusom takmer zdvojnásobuje riziko, že plod neprežije.

 

Virálna nálož v placente

Ako píše denník The Jerusalem Post, v niektorých prípadoch našli lekári vyššiu koncentráciu vírusu v placente ako v tele chorej matky. Vo všetkých prípadoch však hlásili značné poškodenie placentového tkaniva, uvádzajú v štúdii zverejnenej vo vedeckom časopise International Journal of Gynecology and Obstetrics.

 

Vedci z Erazmovej Univerzity v Rotterdame od júla tohto roka zaznamenali 13 úmrtí nenarodených detí, ktoré majú priamu spojitosť s poškodením placenty v dôsledku Covid-19, informoval časopis Forbes. Žiadna z týchto žien nebola proti covidu zaočkovaná, upozorňujú vedci.

 

 

"Existuje niekoľko vírusov, ktoré môžu spôsobiť infekciu plodu, keď je infikovaná matka," povedal vedúci výskumu Eran Barzilaj z univerzitnej nemocnici Assuta v izraelskom meste Ašdod. "Nikdy sme však nevideli takýto druh poškodenia placenty vírusom," dodal. Zdá sa, že je to niečo špecifické pre koronavírus (SARS-CoV-2).

 

"Aj keď mala matka veľmi mierny priebeh choroby, mierne príznaky a jej PCR test bol pozitívny, ale vykazoval nízku hladinu vírusu, tak virálna nálož v placente bola vysoká," priblížil Barzilaj. "Môžeme konštatovať, že smrť plodu spôsobila infekcia a že smrť bola spôsobená priamo placentou," zdôraznil Barzilaj.

 

Súvisiaci článok: Tehotné ženy nakazené ochorením COVID-19 majú vyššie riziko úmrtia či predčasného pôrodu

 

Novorodenec vyzbrojený protilátkami

Vírus však placentu nenapadne v každom prípade. Podľa bádateľov sa zdá, že riziko je najvyššie v treťom trimestri tehotenstvaĎalšie štúdie zo Španielska, Británie a USA tiež opisujú prípady, kedy koronavírus napadol aj placentu.

 

Výskumníci Amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) analyzovali dokopy 1,5 milióna pôrodov v období od marca 2020 do septembra 2021 a vyhodnotili, že covid zvyšuje pravdepodobnosť, že plod neprežije.

 

 

Z tehotných žien nenakazených covidom porodilo mŕtve dieťa 0,65 percenta. U žien s covidom sa však toto číslo takmer zdvojnásobilo - na 1,26 percenta.

 

Očkovať sa proti covidu odporúčajú tehotným ženám všetky krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru s výnimkou Bulharska, vyplýva zo správy Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) z 23. septembra. K očkovaniu nabáda tehotné ženy aj americké CDC.

 

Štúdia zverejnená v septembri vo vedeckom časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology - Maternal Fetal Medicine navyše naznačuje, že matky, ktoré sa zaočkovali počas tehotenstva, potenciálne odovzdajú nadobudnuté protilátky aj svojmu nenarodenému dieťaťu.

 

Mohlo by vás zaujímať: Je nepravdepodobné, že matky s koronavírusom infikujú novorodencov

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok