Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Baki Sadiki
Baki Sadiki
09.09.2013 18:45 Domov
Kosovo nevydalo Bakiho Sadikiho s výhradou práva na nový proces
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.09.2013 18:45 Domov

Kosovo nevydalo Bakiho Sadikiho s výhradou práva na nový proces



BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že kosovské justičné orgány si pri vydávaní Albánca Bakiho S. neuplatnili výhradu práva na nový proces pre Bakiho S., ako to v piatok oznámil Krajský súd v Prešove.


"Nie je pravda, že dožiadaná strana vydala odsúdeného s výhradou práva na nový proces," uvádza sa v stanovisku ministerstva spravodlivosti, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Jana Zlatohlávková. O takejto výhrade kosovských orgánov pri vydávaní Bakiho S. hovoril v piatok Hovorca Krajského súdu v Prešove Michal Drimák, keď vysvetľoval, prečo bol zrušený pôvodný odsudzujúci rozsudok voči Bakimu S. v sledovanej drogovej kauze. "Takáto ani žiadna podobná záruka kosovskej strane nikdy nebola poskytnutá. Kosovská strana bola v tejto súvislosti iba informovaná o tom, že podľa príslušného zákona má osoba možnosť žiadať obnovenie procesu, teda nie, že na nový proces má automaticky právo," tvrdí ministerstvo. Kosovská strana podľa rezortu spravodlivosti povolila vydanie Bakiho S. pri splnení troch podmienok, a to pri dodržaní zásady špeciality, ďalej záruky, že osobe nebude uložený vyšší trest ako ten, čo je predmetom konania a tiež pri výhrade, podľa ktorej osoba nemôže byť vydaná do tretej krajiny bez súhlasu kosovskej strany. Okrem toho, rezort ministra Tomáša Boreca posudzuje jednotlivé možnosti ďalšieho právneho postupu v tejto veci. "O podrobnostiach bude možné informovať najskôr po podrobnom oboznámení sa s právoplatným uznesením súdu. V súčasnosti minister spravodlivosti Tomáš Borec považuje za podstatné to, že osoba bola vzatá do väzby," uviedol rezort s tým, že uznesenie Krajského súdu v Prešove doposiaľ nebolo písomne vyhotovené a doručené, preto nie je k nemu možné zo strany ministerstva zaujať definitívne stanovisko.

Na dnešné vyjadrenie ministerstva spravodlivosti reagoval hovorca Krajského súdu v Prešove Michal Drimák tým, že krajský súd svoj právny názor k tejto veci vyjadril v rozhodnutí. "Po doručení tohto rozhodnutia procesným stranám bude následne toto rozhodnutie publikované na internete," povedal pre agentúru SITA Drimák.

Okresný súd v Prešove odsúdil v septembri 2011 Bakiho S. dnes už zrušeným rozsudkom na 22 rokov väzenia. Súd sa konal v jeho neprítomnosti, keďže obžalovaný sa v tom čase skrýval. Po jeho zadržaní v Kosove ho vydali Slovensku v októbri 2012. Následne Baki S. požiadal o obnovenie procesu, na čo mal právo, keďže bol odsúdený v neprítomnosti. Okresný súd v Prešove na jar povolil Bakimu S. nový proces, použil pri tom však nesprávne procesné ustanovenie. Krajský súd v Prešove preto 3. septembra zrušil prvostupňové rozhodnutie okresného súdu a zároveň nariadil obnovu procesu. "Okresný súd Prešov bude pokračovať v súdnom konaní na podklade pôvodnej obžaloby," oznámil minulý týždeň Drimák. Bakiho S. teda čaká nový súdny proces, na ktorom sa teraz môže priamo zúčastniť. Krajský súd ho zároveň vzal do väzby pre dôvodnú obavu, že ujde alebo sa bude skrývať.

Baki S. podľa obžaloby spolu s komplicmi v rokoch 2007 až 2008 zabezpečoval dovoz a ďalšiu distribúciu drog z Turecka. Minimálne šesťkrát prišla na Slovensko zásielka drog, ktoré boli ukryté v letnej obuvi.



reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITA



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok