Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Marián Kotleba
Marián Kotleba
03.06.2017 15:44 Domov
Kotlebovci navrhujú zefektívniť inštitút referenda
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.06.2017 15:44 Domov

Kotlebovci navrhujú zefektívniť inštitút referendaBRATISLAVA - Opoziční poslanci Národnej rady SR za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko chcú upevňovať demokratické princípy a tradície na Slovensku. Preto poslanci Marian Kotleba, Stanislav Drobný, Ján Kecskés, Martin Kotleba, Milan Mazurek predkladajú na júnovú schôdzu parlamentu návrh novely ústavného zákona, ktorý podľa nich prehĺbi demokratický systém štátneho zriadenia.


„Každý demokratický štát musí disponovať legislatívnym prostredím, ktorého využitím dochádza k naplneniu skutočnej idey demokracie, a nie len jej iluzórnej formy. Občania Slovenskej republiky čoraz viac pochybujú o reálnosti demokratického zriadenia v našom štáte. Pochybnosti vyplývajú zo série neúspešných všeľudových hlasovaní, teda nefunkčného systému referenda na Slovensku v spojitosti s chýbajúcim imperatívnym mandátom volených zástupcov," uvádzajú v dôvodovej správe predkladatelia s tým, že súčasná legislatíva upravujúca demokratické inštitúty je nastavená spôsobom neumožňujúcim ich reálne využitie. Preto chcú novelou zefektívniť inštitút referenda a presunúť tak moc v štáte do rúk jeho občanov.

Kvórum minimálnej účasti oprávnených voličov stanovené na 50 percent zo všetkých oprávnených voličov je v súčasnosti podľa nich nastavené spôsobom, ktorý odrádza občanov zúčastňovať sa na referende. „Zníženie minimálneho kvóra z 50 percent všetkých oprávnených voličov na polovicu z účasti na referendu bezprostredne predchádzajúcich voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, považujeme za skutočne objektívny a legitímne stanovený počet voličov potrebný na rozhodovanie o závažných politických otázkach v našom štáte," vysvetľujú a dodávajú, že najvyššia je voličská účasť na voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, a preto tie predstavujú najobjektívnejší ukazovateľ politickej angažovanosti občanov.

Nazdávajú sa, že rovnako treba v rámci snahy o zlepšenie úrovne demokracie znížiť aj minimálny počet podpisov slovenských občanov, ktorý je nutný na samotné vyhlásenie referenda. V návrhu zákona je preto znížený minimálny počet podpisov od občanov Slovenska z 350 000 na 250 000, čím sa samotný inštitút referenda výrazným spôsobom priblíži k skutočne demokratickým krajinám, kde je referendum bežnou súčasťou fungovania štátu.

„Vzhľadom na navrhované úpravy, ktoré v konečnom dôsledku docielia výrazný posun k reálne funkčnému inštitútu referenda, je však potrebné zaviesť v ústave nové ochranné prvky s cieľom zabrániť rôznym iredentistickým snahám zo strany protislovensky naladených jednotlivcov a hnutí," uvádzajú ako dôvod, pre ktorý navrhujú rozšíriť okruh tém, pri ktorých je referendum neumožnené o otázku zmeny štátnych hraníc, postavenie orgánov štátnej moci, jednotnosť a nedeliteľnosť územia Slovenskej republiky.

Sú presvedčení, že týmito legislatívnymi úpravami docielia posun Slovenska smerom k väčšej demokracii, všeobecnej slobode a skutočnej vláde ľudu, ktorá je dnes podľa ĽSNS len iluzórnym javom.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok