Ako uviedol v rozhovore pre spravodajský portál Webnoviny.sk, vo vzťahu oboch zložiek sa dá stále hovoriť o spolupráci. SIS si podľa Kovaříka plní svoje povinnosti, ktoré jej ukladá zákon.
„Hľadáme samozrejme spôsob spolupráce tak, aby bola efektívna tá spolupráca a výmena informácií. Myslím, že to aj predstavitelia deklarovali, že nikto nemá záujem rozbíjať tento vzťah,“ povedal Kovařík s tým, že vzájomný vzťah týchto zložiek je obojstranne prospešný.
„Samozrejme, každý má úplne iné východiskové pozície a úplne iné metódy práce, čiže v tomto smere dochádza aj k istým diskusiám,“ povedal policajný prezident.
Diskusie podľa neho zahŕňajú napríklad problematiku rozsahu ochrany utajovaných skutočností a to, kedy a akým spôsobom je ochranu možné prelamovať.
Mohlo by vás zaujímať: Vojna policajtov alebo vybavovanie si účtov! Odborník pripustil obe možnosti v prípade zverejnenej správy SIS
„Súhlasím s tým, že nemožno prelamovať metódy spôsobu práce trestným konaním, aby sme neodkrývali tie činnosti, ktoré má spravodajská služba vykonávať,“ zdôraznil.
Na druhej strane, vyšetrovatelia aj prokurátori podľa policajného prezidenta v prípade trestného stíhania verejne činných osôb majú právny názor na rozsah ochrany utajovaných skutočností.
„Posudzoval to súd v jednotlivých kauzách. Z toho všetkého treba urobiť ponaučenie, zovšeobecnenie záverov, aby nedochádzalo k zbytočným diskusiám výkladu zákona z uhla pohľadu jednotlivých inštitúcií,“ zdôraznil Kovařík s tým, že takáto situácia „nevytvára veľkú pohodu“. „Ale o vojne medzi SIS a Policajným zborom sa rozhodne nedá hovoriť,“ dodal Kovařík.
Prečítajte si viac: Denisa Saková: Polícia je v najhoršom stave za posledných 30 rokov, zodpovednosť nesie Mikulec
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.