Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. jún. 2020Žaneta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
20.07.2011 07:43 Zaujímavosti
Krádež cestovných dokladov treba ohlásiť miestnej polícii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.07.2011 07:43 Zaujímavosti

Krádež cestovných dokladov treba ohlásiť miestnej polícii
Cestovatelia v zahraničí by mali venovať dostatočnú pozornosť svojim dokladom. V turisticky vyhľadávaných miestach pôsobia mnohí zlodeji, ktorí sa živia vreckovými krádežami. Najvyššiu kriminalitu zaznamenali v Paríži, Ríme, Londýne, Aténach, Bruseli a ázijských metropolách, ako je Hanoj, Kuala Lumpur či Bangkok.
      "V prípade okradnutia treba krádež ohlásiť miestnej polícii a vyžiadať si o spísaní tejto udalosti písomný záznam, ktorý slúži nášmu zastupiteľskému úradu (ZÚ) ako jeden z podkladov pri vydaní náhradného cestovného dokladu (NCD)," upozorňuje hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher.
      O vystavenie náhradného dokladu treba osobne požiadať na ZÚ prostredníctvom písomnej žiadosti. Po overení totožnosti žiadateľa na príslušnom policajnom riaditeľstve v SR mu ho úrad vydá. Avšak spravidla je platný iba na návrat do vlasti.
      Niektoré štáty požadujú, aby do NCD bolo ich úradmi vystavené výstupné vízum. Na túto skutočnosť žiadateľa spravidla upozorní samotný ZÚ, ktorý doklad vystavuje. "Pokiaľ v danej krajine nemá Slovensko svoje zastúpenie, môže sa občan SR obrátiť na ZÚ ktoréhokoľvek štátu Európskej únie, ktorý mu vystaví európsky náhradný cestovný doklad na návrat na Slovensko," vysvetlil Schwarzbacher.
      V prípade straty alebo odcudzenia dokladu v krajinách Schengenu, sa často dá na spätnú cestu do SR využiť policajné potvrdenie hlavne, ak má dotyčný pri sebe kópiu svojho cestovného dokladu. Rezort diplomacie odporúča takýto postup prekonzultovať s príslušným ZÚ SR.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok