Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
13. apr. 2021Aleš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Minister zdravotníctva
Minister zdravotníctva
02.02.2021 10:09 Domov
Krajčí možno zriadi priepustky cez SMS, Mikulec a polícia pomôžu a Remišová to nepodporí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.02.2021 10:09 Domov

Krajčí možno zriadi priepustky cez SMS, Mikulec a polícia pomôžu a Remišová to nepodporíBudeme žiadať o priepustku z domu prostredníctvom SMS? Polícia je ochotná pomôcť ministrovi zdravotníctva a vicepremiérka je rozhodnutá tento nápad nepodporiť.


Minister zdravotníctva povedal, že si vie predstaviť ďalšie sprísnenie pravidiel. Ako napríklad v Grécku, kde na opustenie domácnosti musí človek poslať SMS „do centrály“ a tá mu udelí v podtstate priepustku. 

 

 

 „Ľudia si pošlú SMS vzhľadom na nejakú výnimku, ktorú budú požadovať, a centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas, ktorý budú potrebovať na tento úkon,“ priblížil.

 

 

No možnosť získať výnimku zo zákazu vychádzania formou SMS správy považujú ústavní právnici za hrubé prekročenie práva. Ak by sa tak stalo, prezidentka, poslanci či generálny prokurátor by sa podľa nich mali obrátiť na Ústavný súd. Uviedli to Eduard Bárány, bývalý podpredseda Ústavného súdu, a Vincent Bujňák z Katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave.

 

Bárány dokonca označil návrh za „právnu nehoráznosť“. „Obávam sa, že dnes sa u nás ide skôr cestou, čo je technicky možné, to sa spraví. Vzhľadom na obmedzený okruh subjektov, ktoré majú možnosť obrátiť sa na Ústavný súd, a krátkosť času sa ráta s tým, že žiadna náprava nenastane. Preto sa dlhodobo porušujú viaceré základné práva. Ide o hrubé prekročenie práva,“ zhodnotil Bárány.

 

Pripomenul, že v prípade realizácie opatrenia pôjde denne o státisíce až milióny SMS a to si bude asi vyžadovať množstvo kvalifikovaných úradníkov, ktorí by o výnimkách rozhodovali. „Technicky je to možné, ale právne je to strašné. Mám tiež pochybnosti o nutnosti opatrenia vzhľadom na pandemickú situáciu. Všetky čísla okrem hospitalizovaných klesajú už niekoľko dní,“ dodal odborník.

 

Ďalšou naskytajúcou sa otázkou je, kto bude kontrolovať ľudí, či majú sms priepustku?

 

 

Na toto reagoval minister vnútra Roman Mikulec na svojej sociálnej sieti. Ak by v tejto otázke panovala v rámci ďalších rokovaní zhoda, ministerstvo vnútra, respektíve Policajný zbor SR  je podľa neho pripravený plniť úlohy, ktoré mu z toho vyplynú. Ďalej tvrdí, že takýto systém má svoju logiku. „Ak sa nemýlim, ten systém bol dobre uplatnený v Grécku, ktoré aj vďaka tomu celkom úspešne situáciu zvládlo. Ale nie, nerozprávali sme sa ešte o tom,” podotkol. „Viem si predstaviť veľa vecí, netvrdím, že takáto možnosť nie je reálna, keďže, ako som povedal, fungovalo to aj v Grécku. Museli by sme sa však porozprávať o tom, ako by to fungovalo, akým spôsobom by sa to kontrolovalo. Skôr by som však apeloval na ľudí, aby si uvedomili, že situácia je vážna, mali by obmedziť mobilitu a mali by striktne dodržiavať opatrenia,” uviedol s tým, že ak ich nedodržiavajú, nie je to len o tom, že porušujú nariadenia, ale predovšetkým ohrozujú svoje životy a životy svojich blízkych.

 

 

Na druhej strane, vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová na sociálnej sieti napísala, že strana priepustky formou SMS nepodporí. Remišová nepovažuje za správne hneď prechádzať na najradikálnejšie návrhy. „Okrem toho, celý systém kontroly občanov cez povolenia SMS správou je Potemkinova dedina, navyše nevymožiteľná. Je zákonná povinnosť vlastniť mobil? Nie je, každý chytrák sa takto vyhovorí. Čo to zmení? Nič. Idem k starým rodičom? Áno, nevládzu, nesiem im nákup," napísala na sociálnej sieti. Dodala, že rozčuľovať občanov takýmito nápadmi v napätej situácii je zbytočné a neefektívne, skôr treba podľa nej zavádzať konštruktívne návrhy ako napríklad respirátor zdarma pre starších a zraniteľných.
 reklama


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Roman Mikulec - minister vnútra SR/ Fb Veronika remišová/ Fb Marek Krajčí/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok