Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2022Dalibor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.06.2018 14:58 Ekonomika
Krajiny EÚ sa dohodli na nových nástrojoch na boj proti podvodom s DPH
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.06.2018 14:58 Ekonomika

Krajiny EÚ sa dohodli na nových nástrojoch na boj proti podvodom s DPHBRUSEL - Európska komisia (EK) v piatok privítala politickú dohodu, ku ktorej dospeli členské štáty EÚ. Znamená to prijatie nových nástrojov na boj proti podvodom v oblasti daní z pridanej hodnoty (DPH) v Únii.


Exekutíva EÚ ocenila, že budú k dispozícii nové nástroje na odstránenie nedostatkov systému v oblasti DPH. Tieto nedostatky môžu mať za následok rozsiahle podvody s DPH, pre ktoré každý rok v rozpočtoch členských štátov EÚ dochádza k výpadkom vo výške okolo 50 miliárd eur.

 

Cieľom opatrení, ktoré EK navrhla v novembri 2017, je vybudovať dôveru medzi členskými štátmi, aby si mohli vymieňať viac informácií a posilniť spoluprácu medzi vnútroštátnymi daňovými orgánmi a orgánmi presadzovania práva. Keď tieto opatrenia nadobudnú účinnosť, členské štáty si budú môcť vymieňať viac relevantných informácií a užšie spolupracovať v boji proti zločineckým organizáciám vrátane teroristov. Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v súvislosti s politickou dohodou skonštatoval, že členské štáty schválením nových pravidiel potvrdili vôľu bojovať proti podvodom s DPH.

"EÚ robí v reforme DPH veľký krok vpred smerom k systému, ktorý znemožní konanie zločincov," uviedol komisár. Dodal, že balík návrhov EK v oblasti DPH bude mať veľký vplyv na podvody s DPH a kladný účinok na verejné financie a rozpočty krajín EÚ.

 

Vďaka novým pravidlám sa posilní spolupráca medzi členskými štátmi. Tie budú môcť rýchlejšie a efektívnejšie riešiť podvody v oblasti DPH, nevynímajúc ani podvody, ku ktorým dochádza online. Viac sa budú využívať IT systémy, ktoré by mali nahradiť manuálne spracúvanie údajov. Informácie týkajúce sa DPH a spravodajské informácie o organizovaných skupinách zapojených do najzávažnejších podvodov v oblasti DPH sa budú systematicky zdieľať s orgánmi presadzovania práva EÚ. Lepšia koordinácia medzi daňovými správami a orgánmi presadzovania práva na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ počas vyšetrovaní umožní pohotovejšie a účinnejšie potláčanie tejto trestnej činnosti.

 

Nové pravidlá spolupráce budú uverejnené v Úradnom vestníku EÚ a účinnosť nadobudnú o 20 dní neskôr. Keďže na zavedenie automatizovaného prístupu k informáciám, ktoré zhromaždili colné orgány, a k údajom o evidencii vozidiel bude treba vyvinúť nové technologické postupy, ich uplatňovanie sa odloží do 1. januára 2020.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok