Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.06.2018 14:58 Ekonomika
Krajiny EÚ sa dohodli na nových nástrojoch na boj proti podvodom s DPH
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.06.2018 14:58 Ekonomika

Krajiny EÚ sa dohodli na nových nástrojoch na boj proti podvodom s DPHBRUSEL - Európska komisia (EK) v piatok privítala politickú dohodu, ku ktorej dospeli členské štáty EÚ. Znamená to prijatie nových nástrojov na boj proti podvodom v oblasti daní z pridanej hodnoty (DPH) v Únii.


Exekutíva EÚ ocenila, že budú k dispozícii nové nástroje na odstránenie nedostatkov systému v oblasti DPH. Tieto nedostatky môžu mať za následok rozsiahle podvody s DPH, pre ktoré každý rok v rozpočtoch členských štátov EÚ dochádza k výpadkom vo výške okolo 50 miliárd eur.

 

Cieľom opatrení, ktoré EK navrhla v novembri 2017, je vybudovať dôveru medzi členskými štátmi, aby si mohli vymieňať viac informácií a posilniť spoluprácu medzi vnútroštátnymi daňovými orgánmi a orgánmi presadzovania práva. Keď tieto opatrenia nadobudnú účinnosť, členské štáty si budú môcť vymieňať viac relevantných informácií a užšie spolupracovať v boji proti zločineckým organizáciám vrátane teroristov. Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v súvislosti s politickou dohodou skonštatoval, že členské štáty schválením nových pravidiel potvrdili vôľu bojovať proti podvodom s DPH.

"EÚ robí v reforme DPH veľký krok vpred smerom k systému, ktorý znemožní konanie zločincov," uviedol komisár. Dodal, že balík návrhov EK v oblasti DPH bude mať veľký vplyv na podvody s DPH a kladný účinok na verejné financie a rozpočty krajín EÚ.

 

Vďaka novým pravidlám sa posilní spolupráca medzi členskými štátmi. Tie budú môcť rýchlejšie a efektívnejšie riešiť podvody v oblasti DPH, nevynímajúc ani podvody, ku ktorým dochádza online. Viac sa budú využívať IT systémy, ktoré by mali nahradiť manuálne spracúvanie údajov. Informácie týkajúce sa DPH a spravodajské informácie o organizovaných skupinách zapojených do najzávažnejších podvodov v oblasti DPH sa budú systematicky zdieľať s orgánmi presadzovania práva EÚ. Lepšia koordinácia medzi daňovými správami a orgánmi presadzovania práva na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ počas vyšetrovaní umožní pohotovejšie a účinnejšie potláčanie tejto trestnej činnosti.

 

Nové pravidlá spolupráce budú uverejnené v Úradnom vestníku EÚ a účinnosť nadobudnú o 20 dní neskôr. Keďže na zavedenie automatizovaného prístupu k informáciám, ktoré zhromaždili colné orgány, a k údajom o evidencii vozidiel bude treba vyvinúť nové technologické postupy, ich uplatňovanie sa odloží do 1. januára 2020.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok