Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. dec. 2021Edmund
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Od konca leta infikovaných v EÚ a veľkej Británii stúpa.
Od konca leta infikovaných v EÚ a veľkej Británii stúpa.
24.09.2020 16:44 Koronavirus
Krajiny neposkytujú svojim obyvateľom dostatok informácií o pravidlách hygieny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.09.2020 16:44 Koronavirus

Krajiny neposkytujú svojim obyvateľom dostatok informácií o pravidlách hygienyBRUSEL/ŠTOKHOLM - Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v dnešných hodinách varovalo, že zvyšovanie úmrtnosti na chorobu Covid-19 v siedmich krajinách Európskej únie — Bulharsku, Českej republike, Chorvátsku, Maďarsku, Španielsku, Rumunsku a na Malte — je "veľmi znepokojivé".


Medzi 13-timi krajinami je aj Slovensko

Inštitúcia so sídlom v Štokholme ďalej konštatovala, že v týchto krajinách stúpa počet hospitalizovaných a vážnych prípadov a nákaza sa rozšírila aj medzi starších ľudí. Vírus sa podľa ECDC vo zvýšenej miere šíri medzi mladými ľuďmi v 13 krajinách EÚ, medzi ktorými je aj Slovensko.

 

 

Európska komisia (EK) vyzvala v tejto súvislosti členské štáty EÚ, aby občanom lepšie vysvetlili a presadzovali pravidlá, ako je umývanie rúk, dodržanie rozostupov alebo čistenie a vetranie priestorov, v ktorých sa nachádza viacero ľudí.

 

Infikovaných od augusta stúpa

Aktualizované hodnotenie rizík naznačilo, že počet pozitívnych prípadov sa od augusta v krajinách EÚ a v Spojenom kráľovstve neustále zvyšuje a prijaté opatrenia nievždy dostatočné na spomalenie alebo kontrolu pandémie.

 

Riadiť sa podľa júlových opatrení

EK preto upozornila, že je nevyhnutné, aby členské štáty zaviedli všetky potrebné opatrenia už pri prvom náznaku výskytu nových ohnísk nákazy. To zahŕňa zintenzívnenie testovania a sledovania kontaktov infikovaných osôb, zlepšenie dohľadu nad verejnou zdravotnou starostlivosťou, lepší prístup k osobným ochranným prostriedkom a liekom a zabezpečenie dostatočnej zdravotnej kapacity v súlade s opatreniami, ktoré EK predstavila v júli.

 

 

Podľa EÚ sme v rozhodujúcom okamihu 

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová v tejto súvislosti uviedla, že najnovšie hodnotenie rizika jasne ukazuje, že nemožno poľavovať v ostražitosti.

 

"Keďže v niektorých členských štátoch je zaznamenaný vyšší počet prípadov ako bol v marci, je zrejmé, že táto kríza nie je za nami. Nachádzame sa v rozhodujúcom okamihu a každý musí konať rázne a používať nástroje, ktoré máme. Toto by mohla byť naša posledná šanca zabrániť opakovaniu scenára z jari," uviedla Kyriakidisová.

 

 

Čo pomáha k zníženiu nákazy?

Podľa riaditeľky ECDC Andrey Ammonovej pokiaľ nebude k dispozícii bezpečná a účinná vakcína proti COVID-19, jedným z najúčinnejších opatrení na zníženie šírenia nákazy je rýchla identifikácia, testovanie a karanténa vysoko rizikových osôb. Zodpovednosťou každého občana ak sa cíti chorý, je dodržiavať potrebné ochranné opatrenia, ako je fyzický odstup, umývanie rúk a pobyt doma.

 

Ochranné pomôcky môžete objednávať na shop.netky.sk. Na sklade sú jednorázové ochranné rúška, textilné ochranné rúška a dezinfekčné gély.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR/AP, Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok