Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber na opustené divadelné sedadlá určené pre divákov.
Ilustračný záber na opustené divadelné sedadlá určené pre divákov.
05.01.2021 15:14 Kultúra
Kríza ich prinútila vytvoriť zaujímavý projekt, ktorý poteší najmenších a čiastočne uľahčí život rodičom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.01.2021 15:14 Kultúra

Kríza ich prinútila vytvoriť zaujímavý projekt, ktorý poteší najmenších a čiastočne uľahčí život rodičomPandémia koronavírusu sa dotkla aj umelcov. Divadlá nemohli už vysielať tak, ako to boli po dlhé desaťročia zvyknutí, ale ak chceli prežiť, museli sa pokúsiť prejsť na iný spôsob ponúkania umeleckých zážitkov.


Aj v Bábkovom divadle v metropole severného Slovenska museli prejsť aj k zmenám.

 

„Bábkové divadlo Žilina už v prvej vlne pandémie na jar 2020 zaregovalo spustením vlastného online-portálu BábkarAnténa.sk, na ktorého vzniku spolupracovalo s Katedrou mediamatiky Univerziky Komenského Bratislava,“ vysvetlil umelecký šéf divadla Michal Németh.

 

Pre tento spôsob prinášania umeleckých zážitkov bolo potrebné vytvoriť unikátny bábkarský priestor.

 

 

V ňom si „diváci z celého sveta mohli vždy na určitý čas pozrieť naše interné záznamy z inscenácií, ale aj autorský tvorbu umeleckého súboru BDŽ, ktorá vznikala z ich domácností“.

 

Takto už prvé dva mesiace zrealizovali 15 inscenácií a 14 autorských videí, „či už zdramatizovaných rozprávok, alebo eduktatívnych videí o bábkarskej tvorbe“.

 

Pomáhali aj mnohí spolupracovníci. „Náš dlhoročný spolupracovník - výtvarník a scénograf Juraj Poliak taktiež sprístupnil dve unikátne omaľovánky, ktoré vznikli spracovaním 50-ročných scénografických návrhov z nášho divadla,“ doplnil Michal Németh.

 

Doplnil, že investície na spustenie takéhoto online-spôsobu boli minimálne.
 

Umelecký šéf žilinských bábkarov dodal, že v súčasnosti nevedia, či BábkarAnténa bude pokračovať.  „Projekt je online, ale v súčasnosti sa sústreďujeme viac na online-aktivity spojené s 70. výročím založenia divadla,“ uzavrel Michal Németh. Pozrite, čo sa podarilo v Bábskovom divadle na rázcestí v Banskej Bystrici.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTube/FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok