Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. aug. 2020Ľubomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
20.11.2012 11:53 Zaujímavosti
Krízou stredného veku zrejme prechádzajú aj ľudoopy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.11.2012 11:53 Zaujímavosti

Krízou stredného veku zrejme prechádzajú aj ľudoopyKrízou stredného veku zrejme prechádzajú aj ľudoopy - Zaujímavosti Krízou stredného veku pravdepodobne prechádzajú aj ľudoopy, šimpanzy a orangutany. Naznačujú to výsledky medzinárodnej štúdie, o ktorej informovala televízia BBC.


Krízou stredného veku pravdepodobne prechádzajú aj ľudoopy, šimpanzy a orangutany. Naznačujú to výsledky medzinárodnej štúdie, o ktorej informovala televízia BBC. 

Na výskume hodnotiacom pocit šťastia a pohody u ľudoopov sa podieľali psychológovia, primatológovia a ekonómovia z viacerých krajín. Výsledky publikovali v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. 

Vedci dospeli k záveru, že u samcov i samíc šimpanzov a orangutanov je úroveň šťastia najvyššia v mladosti, v strednom veku klesá a opäť narastá v starobe. Pri grafickom znázornení tak vzniká, podobne ako u ľudí, krivka v tvare písmena U.

Odborníci skúmali celkovo 508 šimpanzov učenlivých a orangutanov oboch pohlaví a rôzneho veku, ktoré žijú v zoologických záhradách, výskumných a rehabilitačných centrách. 

Pri hodnotení úrovne šťastia ľudoopov im pomáhali chovatelia a dobrovoľníci, ktorí s primátmi pracovali najmenej dva roky a dobre ich poznali.

"Kríza stredného veku je reálna a existuje aj u našich najbližších biologických príbuzných. Naznačuje to, že jej vysvetlenie treba zrejme hľadať v biológii a fyziológii," komentoval spoluautor štúdie, profesor ekonómie Andrew Oswald z univerzity v anglickom Warwicku, ktorý sa roky zaoberá výskumom šťastia u ľudí. 

"Neznamená to, že šimpanzy po dosiahnutí stredného veku zrazu zatúžia po jasnočervenom športiaku. Môžu však zatúžiť po iných veciach, napríklad po párení s viacerými samicami, alebo získaní prístupu k väčším zdrojom," vysvetlil hlavný zostavovateľ štúdie Alexander Weiss, psychológ z univerzity v škótskom Edinburghu.
Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok