Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. júl. 2022Oliver
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Alžbeta Bátthorry tzv. krvavá grófka
Alžbeta Bátthorry tzv. krvavá grófka
25.08.2020 05:38 Kultúra
Krvavá grófka nedáva pokoj ani po smrti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.08.2020 05:38 Kultúra

Krvavá grófka nedáva pokoj ani po smrtiKaždý by rád veril v to najlepšie. Netýka sa to iba najbližšieho okolia, ale aj toho najvzdialenejšieho tak z hľadiska priestoru, ako aj času. Alžbeta Bátoryová nedá pokoj ani po smrti, a hoci je verejne známa pod prívlastkom krvavá grófka, aj v jej prípade by sa spoločnosť najradšej priklonila k romantickej verzii sľubujúcej trochu tragédie, trochu osudovej lásky a čo najmenej krvi a vrážd.


Jej príbeh sa vylepšuje

 

Ako to bolo naozaj, to sa už zrejme nedozvie nikto. História síce neustále pátra a jej príbeh sa vylepšuje, obohacuje a pod vplyvom doby aj prispôsobuje, ale tajomstvo svojho života si grófka, či krvavá alebo nie, odniesla so smrťou do hrobu.

 


Čo o nej vieme?
Alžbeta Bátoryová sa narodila v roku 1560 a dožičené jej bolo šťastie byť členom spoločensky aj politicky vplyvnej rodiny. Historici sa zhodujú na tom, že vetva rodiny z oboch strán bola mierne prešpikovaná sklonom k sadizmu. Ako pätnásťročná sa vydala za Františka Nádašdyho, ktorému patrí česť vyznačovať sa za dobrého bojovníka obraňujúceho krajinu pred Turkami. Ťažil proti nim naozaj kruto a objavili sa špekulácie, že aj to Alžbetu inšpirovalo k vytváraniu si vlastného spôsobu mučenia.


Bola aj matkou
Alžbeta Bátoryová počala celkovo päť detí, a hoci materstvo má byť skúsenosť naplňujúca ženu dobrotou a láskou, vraj práve splodenie prvej dcéry odštartovalo jej vražednú kariéru.


Mladé dievčatá grófka lákala pod zámienkou dobre platenej práce a ako prostredie pre uskutočňovanie svojho krvilačného zámeru jej, podľa všetkého, najviac poslúžil slávny Čachtický hrad.

 


Jej vyčíňanie vzbudilo záujem už v dobe, v ktorej sa reálne odohrávalo, poddaní si o ňom šuškali a vzájomne sa utvrdzovali v strachu. Ani duchovného to nenechalo chladným, verejne ju v rámci omše napomenul a vyjadril sa k jej hriechu.


Súdny proces
Zrátané to mala v roku 1610, keď ju vraj Juraj Thurzo prekvapil nečakanou návštevou a prichytil ju pri hanebnom čine. Bátoryovej pomocníci boli hneď a zaraz uväznení, zatiaľ čo ona sama dostala doživotný trest a mala naveky žiť odlúčená na Čachtickom hrade.

 


Súdny proces, ktorý, samozrejme, prebehnúť musel, sa udial nevýdane rýchlo, a asi aj preto až doteraz panuje roztrpčenie a neistota, či to skutočne spáchala a či nebola iba obeťou akýchsi majetkových machinácií. Nebolo jej dokonca umožnené ani sa brániť, čo ešte viac znásobuje tlkot romantických sŕdc.


Nedáva spávať

Spochybňovať či nespochybňovať - to je otázka, ktorou sa zrejme ešte aj po ďalšie generácie bude zaoberať nejeden bádateľ.


Pravda pravdúca je skutočnosť, že Alžbeta Bátoryová nedáva spávať nielen odborníkom v oblasti dejín, ale aj všakovakým umelcom. Dôkazom je i umenie literárne, v ktorom sa viacerí spisovatelia pokúsili spísať aj fikciu, aj realitu. Boli to románopisci a aj takí, ktorých úlohou je zozbierať čiastočky do faktografickeho celku.

 

Za zmienku stojí zaiste aj kniha Krvavá grófka, v ktorej sa spojilo krásno s múdrosťou. Za krásno je zodpovedný fotograf Karol Kállay, za múdrosť zasa Pavel Dvořák.

 


"Kúpala sa v krvi. Pila ju. Zubami vytrhávala mäso zo živých obetí. Pohlavne úchylná sadistka, vampír, upír, grófka Drakula... Lenže čo z toho je dokázateľná pravda? A čo dokázateľným výmyslom? Možno sa vôbec dopátrať pravdy? Po 400 rokoch, bez šancí, že sa nájde historický doklad, ktorý ukáže, ako to vlastne bolo? História oživila starý príbeh a fotografia mu dala rozmer."
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Facebook, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok