Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2021Zora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Suchá pôda nás trápi hlavne v týchto horúcich dňoch.
Suchá pôda nás trápi hlavne v týchto horúcich dňoch.
29.07.2020 20:53 Environetky
Ktoré časti Slovenska potrebujú zavlažovanie pôdy ako soľ?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.07.2020 20:53 Environetky

Ktoré časti Slovenska potrebujú zavlažovanie pôdy ako soľ?Kvalitu pôdy na Slovensku výrazne ovplyvňuje klimatická situácia. Zemi neprospievajú dlhé suchá a nedostatočné zavlažovanie. A prívalové dažde, ktoré sprevádzajú najmä horúce letá, nedokážu pôdu zavlažiť tak, ako to zabezpečia napr. jarné zrážky.


O kvalite poľnohos. pôdy 

Milan Kališ je výskumným pracovníkom odboru laboratórnych činností Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra pri Výskumnom ústave pôdoznalectva a ochrany pôdy. Rozprávali sme sa s ním o kvalite pôdy na Slovensku, keďže s ňou súvisí nielen stav životného prostredia, ale vplýva aj na kvalitu vypestovaných plodín, resp. potravín.

 

 

Spraš je základ 

Podľa Milana Kališa je veľmi dôležitou témou kvalita pôdy, ktorá najmä na južnom Slovensku vďaka otepľovaniu získava takmer subtropický charakter. Významnou jednotkou pôdy je spraš, ktorá tvorí základnú stavebnú časť černozemí. Prof. Peter Staněk vo svojich prednáškach upozorňuje na strácanie spraše. Kališ však upozorňuje, že sa to dnes nedá konštatovať zjednodušene a odpoveď nie je jednoznačná. "Momentálna klimatická situácia sprašiam skôr nahráva, rovnako ako černozemiam, keďže spraše tvoria jej základ," povedal Kališ.

 

 

Systém zavlažovania 

Pripomína, že černozeme patria k najlepším pôdam, a to aj z hľadiska množstva ich živín. No dvíha varovný prst, že je dôležité uskutočniť určité opatrenia. "Ale aby sme ich úrodnosť udržali, je potrebné sa zamyslieť nad vybudovaním dostatočného poľnohospodárskeho zavlažovania, nielen čo sa týka černozemí, ale aj ostatných pôd, najmä vo Východoslovenskej nížine, Záhorí, Podunajskej nížine, keďže letné nárazové zrážky skôr vyplavujú živiny ako by ich mali podporovať a komplexne zhutňovať, čo robí dlhšie trvajúci jarný dážď," doplnil výskumný pracovník odboru laboratórnych činností.

 

 

Súčasná klíma tomu nepomáha 

Nazdáva sa, že súčasná situácia nenahráva ani spraši, aby dokázala plniť svoju úlohu – pomáhať vzniku kvalitnej pôdy. "Hoci spraš vo všeobecnosti vytvára podmienky pre vznik kvalitných pôd, nie vždy sa pod súčasným klimatickým statusom k tomu spraš prepracuje," vysvetlil a dodal, že limitom je nízky počet zrážok, pričom vlaha na pôdu prichádza najmä prostredníctvom nárazových dažďov.reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Ján Krošlák, TASR/Henrich Mišovič, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok