Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2022Bohuš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dve členky Progresívneho Slovenska so svojou žiadosťou v boji za kultúru neuspeli.
Dve členky Progresívneho Slovenska so svojou žiadosťou v boji za kultúru neuspeli.
09.04.2021 17:56 Domov
Kultúra nebude súčasťou plánu obnovy, rozhodol tak rezort financií
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2021 17:56 Domov

Kultúra nebude súčasťou plánu obnovy, rozhodol tak rezort financiíMinisterstvo financií SR (MF SR) neakceptovalo hromadnú pripomienku občanov o začlenení kultúry do Plánu obnovy a odolnosti SR. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala Zora Jaurová z mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS).


Stretnutie s ministerkou aj premiérom 

Ako uviedla, s kolegyňou Luciou Plavákovou (PS) absolvovali 8. apríla ako zástupkyne hromadnej pripomienky občanov k plánu obnovy rozporové konanie s MF SR. Na stretnutí sa zúčastnil okrem generálnej riaditeľky Sekcie plánu obnovy Lívie Vaššákovej aj premiér Eduard Heger a ministerka kultúry Natália Milanová (obaja OĽaNO).

 


Jaurová síce ocenila záujem predsedu vlády, no podotkla, že kultúra potrebuje "presný opak toho, akým bol prístup pri pláne obnovy". Dodala, že pokiaľ sa táto oblasť nestane vládnou prioritou a nebude prierezovou politikou s významným miestom v strategických dokumentoch a ich rozpočtoch, verejnosti ostanú iba rozhovory.

 

Členky PS na základe hromadnej pripomienky žiadali, aby sa prehodnotili priority predloženého Plánu obnovy a odolnosti SR a z celkového objemu prostriedkov sa vyčlenili dve percentá na obnovu kultúrnych a kreatívnych sektorov. Išlo by tak o novú osobitnú kapitolu. Financie by sa podľa nich mohli rozdeliť cez reformy a investície v tejto oblasti tak, ako to odporúčal aj Európsky parlament. Túto pripomienku však MF SR neakceptovalo, keďže by podľa rezortu znamenala aj preorganizovanie celého finančného rozdelenia plánu obnovy a "odobratie niekoho financií".

 


"Presne to je však dôsledkom zlého a netransparentného procesu prípravy plánu obnovy, do ktorého bola odborná a širšia verejnosť zapojená až v medzirezortnom pripomienkovom konaní, kde prakticky žiadne zásadnejšie a koncepčné zmeny nie sú možné," zhodnotila Jaurová.

Priblížila tiež, že na stretnutí im viackrát povedali, že na kultúru budú "iné zdroje". Odpovede na otázky, o aké zdroje by išlo a ako presne vláda plánuje výdavky zo štrukturálnych fondov a štátneho rozpočtu na jednotlivé oblasti v komplementarite s plánom obnovy, boli však podľa nej vágne.

 

"Neostáva nám tak nič iné, ako brať premiérove slová vážne a v najbližších dňoch, týždňoch a mesiacoch sa intenzívne pripomínať a žiadať, aby bola kultúra a kreatívny priemysel vo väčšej miere zahrnutá nielen do programov podpory z európskych fondov, ale aj zo štátneho rozpočtu. Aby sa táto oblasť, ktorá patrí k najviac postihnutým krízou, spomínala vždy, keď sa hovorí o budúcnosti Slovenska. Inak bude kultúra stále tam, kde je dnes," zhrnula.

 


Hovorkyňa Ministerstva kultúry SR (MK SR) Zuzana Viciaňová uviedla, že rezort je súčasťou plánu obnovy. Ako ozrejmila, v aktuálne zverejnenom návrhu sa nachádza v komponente "Zelenej obnovy budov". V ňom je sformovaný reformný zámer venujúci sa starostlivosti o pamiatkový fond.

 

Dodala, že nové vedenie ministerstva pracuje na reformných plánoch pre udržateľný rozvoj kultúry a kreatívneho priemyslu. "Plán obnovy je nepochybne výzvou pre každý rezort, aj my sme preto proaktívne pripravovali podklady k reformám, ktoré by mohli byť jeho súčasťou v diskusiách naprieč ministerstvami. Výsledkom sa stal materiál, ktorý je kompasom pre najbližšie roky bez ohľadu na to, z akých zdrojov bude financovaný," konštatovala.

 

 

Ide napríklad o reformu nástrojov na podporu kultúrneho a kreatívneho priemyslu, plurality a dôveryhodnosti médií či reformu štruktúry a kvality knižničnej siete. Reformou by malo prejsť aj starostlivosť o zbierkové fondy pamäťových inštitúcií a aj o pamiatkový fond.

 

Tieto reformy plánujú pretvárať postupne na skutočnosť, či už z REACT-EU alebo pomocou iných finančných nástrojov, napríklad cez klasické eurofondy alebo priamo zo štátneho rozpočtu. Hovorkyňa doplnila, že na tom je jednoznačná dohoda s ministerstvom financií.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  facebook, Pexels, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok