Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. júl. 2020Milota
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.06.2017 16:08 Domov
Kúpaliská už otvorili svoje brány verejnosti, na severe tak urobia onedlho
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.06.2017 16:08 Domov

Kúpaliská už otvorili svoje brány verejnosti, na severe tak urobia onedlhoBRATISLAVA – Kúpacia sezóna (15.6.-15.9.) sa na Slovensku ešte rozbieha. Počítajú s tým aj prevádzkari, niektorí preto otvoria až na začiatku letných školských prázdnin, na viacerých teraz prebiehajú prípravné práce, informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


Otvorené majú už niektoré sezónne termálne kúpaliská, napríklad v Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom kraji. "K začiatku kúpacej sezóny, naopak, nebolo otvorené ani jedno sezónne kúpalisko v okresoch Rožňava, Stará Ľubovňa, Vranov nad Topľou, Považská Bystrica a Žiar nad Hronom s výnimkou vodného raja vo Vyhniach," povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas z ÚVZ SR. Sezóna sa pre nestále počasie v severných regiónoch začne zväčša v júli – tak, ako po minulé roky.

 

Povolenia na prevádzku dostalo k 16.6. asi sto kúpalísk z vyše 200, vybavuje si ju približne 55 kúpalísk, o schválenie prevádzky nepožiadalo viac ako 30 kúpalísk.

 

"Areály s povolenou prevádzkou mali vyhovujúcu vodu na kúpanie," ozrejmil Mikas. Hygienici brali do úvahy i stav priestorov a prevádzkový poriadok.

 

Kvalitu vody nekontrolujú hygienici iba na umelých, ale i prírodných kúpaliskách. Ide o vodné plochy, napríklad jazerá, ktoré majú takisto svojho prevádzkovateľa, návštevníkom ponúka hygienické zázemie či inú vybavenosť. Každoročne je na Slovensku prevádzkovaných asi 20 takýchto plôch, a to po súhlasnom schválení hygienikov, kvalitu vody tam pravidelne kontrolujú.

 

Ľudia však navštevujú i vodné plochy, ktoré nemajú svojho prevádzkovateľa, k dispozícii tam zväčšia nie sú ani toalety. V jazyku hygienikov ide o vodné plochy s takzvanou neorganizovanou rekreáciou. Aj do týchto miest chodia kontrolovať vodu, riadia sa návštevnosťou takýchto lokalít.

 

Úrady zdravia schválili už prevádzku siedmim prírodným kúpaliskám, ide o Zlaté piesky, Slnečné jazerá – Senec, Ružiná – pri obci Divín, Pláž Ormet – Teplý vrch, Pláž Drieňok – Teplý vrch, Plážové kúpalisko – jazero Banská Bystrica, Veľká Domaša – Valkov.

 

V štádiu príprav schvaľovania sú vodné plochy Kuchajda, Vinianske jazero, Zemplínska šírava – Hôrka, Zemplínska šírava – Medvedia hora, Zemplínska šírava – Kamenec, Veľká Domaša – Tíšava.

 

Vyhovujúcu kvalitu vody potvrdili hygienici aj na navštevovaných plochách s neorganizovanou rekreáciou. Ide o Rusovce-Candell, Čunovo, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Nové Košariská, Šulianske jazero Apáli – mŕtve rameno Váhu, Štrkoviskové jazero Kava – Komárno, Počúvadlianske jazero, Vindšachtské jazero, Veľké Kolpašské jazero, Vodná nádrž Ružiná – pri obci Ružiná, Pod Bukovcom, PK Jazero Košice, Ružín v okrese Košice, Jazero Úhorná, Turzovské jazero.

 

Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku možno nájsť na webovej stránke ÚVZ SR a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok