Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.02.2018 09:32 Ekonomika
Kvóty pre ženy v biznise sa neosvedčili, aj naďalej sú vytláčané z vrcholových pozícii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.02.2018 09:32 Ekonomika

Kvóty pre ženy v biznise sa neosvedčili, aj naďalej sú vytláčané z vrcholových pozíciiKoncept ku ktorému sa zaviazalo Nórsko, že zabezpečí minimálne 40% riaditeľských pozícii v dozorných radách a obsadí ich ženami nefunguje tak, ako predpokladali. Mnohé firmy toto nariadenie aj naďalej obchádzajú.


K tomuto nariadeniu sa Nórsko zaviazalo pred 10 rokmi. Na základe prieskumu sa však prišlo na to, že výsledky nie sú také, ako sa očakávalo a spoločnosti nariadenie obchádzajú. Podiel žien v dozorných radách, najmä na západe Európy sa sleduje už niekoľko rokov, avšak nórska vláda si na tom nechala obzvlášť záležať. V roku 2008 prikázala spoločnostiam, ktoré obchodujú na burze, aby riaditeľské pozície obsadili ženy a to podielom 40%.

 

Následne sa k severskej krajine pridali aj ďalšie európske štáty, tie kvóty nastavili v rozmedzí od 30 do 40%. V Belgicku, Francúzsku a Taliansku môžu byť firmy za nedodržiavanie kvót prísne potrestané, dokonca sa môžu uchýliť až takej vysokej sankcii, ktorá zamedzí vyplácanie mzdy ich riaditeľom. V Británii sa dokonca rozhodli pre vytvorenie smerníc.

 

No aj napriek snahám samotných spoločností sa kvóty nepodarilo naplniť. Na niečo to však bolo predsa len dobré. Od roku 2007 sa podiel žien na manažérskych pozíciách zvýšil štyri až päť násobne. Konkrétne v Británii sa zvýšilo zastúpenie žien na manažérskych pozíciách o 27%, čo je viac ako dvojnásobok, v porovnaní spred 10 rokov. Vyskytli sa však problémy a kvóty vo viacerých krajinách nesplnili očakávania.

 

Nielen v Nórsku, ale aj ostatných európskych krajinách spoločnosti nariadenia o kvótach ignorujú. Aby nemuseli dať priestor ženám, radšej zrušia pracovné pozície. Francúzsky regulátor trhu poukázal na stratégiu obchádzania, ktorú praktikujú mnohé firmy. Znižujú počet členov v správnych radách, aby sa tak v konečnom dôsledku percentuálne zvýšilo zastúpenie žien.

 

V každej krajine sa nájdu odporcovia, ktorí s kvótami nesúhlasia. Výkonný šéf francúzskej spoločnosti Essilor Xavier Fontanet namietal s tým, že ženy nemajú potrebné skúsenosti s riadením, čo si vrcholové pozície vyžadujú.

 

Náborové výbory sa obávajú, že kvóty povedú k tomu, že bude v dozorných radách vážny nedostatok kvalifikovaných riaditeľov. Po 10 rokoch od zavedenia kvót sa našťastie obavy kritikov nenaplnili. Z prieskumu analytickej skupiny ISS vyplýva, že v európskych spoločnostiach, ktoré sú zahrnuté v indexe STOXX 600, sa nachádza približne 19% žien – manažérok. Ide prevažne o krajiny, ktoré prijali kvóty. K zaujímavejšiu zisteniu dospela štúdia v Taliansku. Ženy, ktoré sa stali riaditeľkami najväčších firiem po zavedení kvót, majú tituly a sú kvalifikovanejšie ako ich predchodcovia.

 

Inak sú výsledky zmiešané. „Viacerí z nových riaditeľov sú mladší, a preto majú menej skúseností,“ uviedla Lisa Barlow z Egon Zehnder. V Taliansku, Francúzsku a ostatných krajinách Európy boli ženy na prácu vo vedúcich pozíciách preškolené v programoch, ktoré sú na to zamerané. V Nemecku zas nedostatok kvalifikovaných žien viedol k nárastu počtu cudzincov v dozorných radách. To, by mohlo byť podľa odborníkov problematické, pretože cudzinci majú menšiu znalosť o nemeckých firmách a aj tunajších predpisoch.

 

Aj napriek tomu, že zavedenie kvót nebolo takou tragédiou, ako mnohí predpokladali, stále sa nepodarilo dosiahnuť to, čo jednotlivé vlády sľúbili. Často sa pritom objavujú štúdie, ktoré poukazujú na to, že práve ženy prispeli k rozmachu firmy, lepším výsledkom a znížil sa aj podvody či boje medzi akcionármi.

 

Prijatím nariadenia sa taktiež predpokladalo, že ženy zaplnia vrcholové funkcie, čo v konečnom dôsledku prispeje aj k zníženiu mzdových rozdielov medzi mužmi a ženami. Tento rozdiel je však badateľný iba na najvyšších úrovniach.  

 

V Nórsku iba 7% žien zastáva najvyššie vrcholové funkcie, v Nemecku približne len 6%. Viac žien sa neuchytilo ani na nižších pozíciách. V Nemecku, Francúzku či Holandsku zastáva funkciu senior manažér len 10 až 20% žien.

 reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok