Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. mar. 2021Bohumil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Veľký Draždiak, Bratislava - Petržalka.
Veľký Draždiak, Bratislava - Petržalka.
19.01.2021 15:22 Domov
Labuť, ktorá uhynula v Petržalke na Veľkom Draždiaku, mala vtáčiu chrípku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.01.2021 15:22 Domov

Labuť, ktorá uhynula v Petržalke na Veľkom Draždiaku, mala vtáčiu chrípkuBRATISLAVA - Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku u uhynutej labute veľkej, ktorá bola nájdená na Veľkom Draždiaku v Bratislave - Petržalke. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa.


Pred úhynom 

Ešte 13. januára 2021 bola veterinárnym inšpektorom RVPS Bratislava - mesto zaslaná na laboratórne vyšetrenie do Zvolena. Pred úhynom labuť vykazovala nervové príznaky.

 

 

Následne 15. januára laboratórium potvrdilo vo vzorke predmetnej labute vírus vtáčej chrípky. Metódou sekvenačnej analýzy bolo zistené, že ide o kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N5, ktorý súčasne cirkuluje u vtáctva v Európe.

 

Hydina a vtáctvo 
RVPS Bratislava - mesto prijala opatrenia v zmysle platných predpisov, a to aj pre miestny úrad Bratislava - Petržalka, resp. pre chovateľov hydiny a iného vtáctva chovaného v zajatí. Ide o vykonanie aktualizácie súpisu všetkých chovov hydiny, holubov a iných vtákov chovaných v zajatí, vrátane približných počtov chovaného vtáctva podľa druhov a kategórií v písomnej forme.

 

 

Opatrenia 

Tiež zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí, predovšetkým - dezinfekciu pri vstupoch a východoch z priestorov, v ktorých sa chová hydina a iné vtáky chované v zajatí, zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi.

 

Povrchová voda nie!
Opatrenia sa dotkli aj napájania vtákov. Voda používaná na napájanie chovaného vtáctva nesmie po novom pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu. Chovatelia musia zároveň oznamovať na RVPS Bratislava - mesto akékoľvek príznaky vtáčej chrípky u hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí podľa kritérií.

 

 

Prípad zo začiatku januára 
Len nedávno (8. januára) Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku v SR u vtákov chovaných v zajatí. Išlo o výskyt nákazy u vtáctva žijúceho v zajatí v Zoologickej záhrade Košice.

 

 

Úhyn dvoch kačíc a jednej kačice, ktorá vykazovala klinické príznaky ochorenia, bol pozorovaný od 5. januára 2021. Prítomnosť vírusu bola 7. januára doposiaľ potvrdená v dvoch vzorkách Kačice pižmovej (Carina moschata).

 

Vírus 
Vtáčia chrípka (aviárna influenza) je vysoko nákazlivá prenosná infekčná choroba predovšetkým vtákov a hydiny. Choroba postihuje podľa ŠVPS domácu hydinu (morka, kačica, hus, kura domáca), voľne žijúce vtáky (vodné vtáky - labuť, kačica divá, hus divá, kormorán, volavka, čajka, atď., dravce – sokol sťahovavý, sokol myšiar, jastrab lesný, jastrab krahulec, atď.) a bežce (pštros, emu).

 

 

Ohrozené aj cicavce 

Choroba sa však môže preniesť aj na cicavce!!!, najmä ošípané. Niektoré subtypy boli potvrdené u potkana, myši, lasice, fretky, mačky, tigra, psa, koňa, no i u človeka.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok