Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. okt. 2021Demeter
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák
06.11.2018 16:52 Domov
Lajčák hovoril v Ženeve o udržateľnom mieri a reforme bezpečnostného sektora
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.11.2018 16:52 Domov

Lajčák hovoril v Ženeve o udržateľnom mieri a reforme bezpečnostného sektoraŽENEVA - Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák vystúpil v utorok vo švajčiarskej Ženeve počas druhého dňa série podujatí s názvom Geneva Peace Week vo formáte "town hall meeting", kde sa venoval agende udržateľného mieru.


Tú posúdil aj z pohľadu svojho nedávno skončeného postu predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN, informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

 

V tejto súvislosti Lajčák konštatoval, že to bola práve mierová dimenzia, na ktorú sa primárne zameral počas svojho ročného pôsobenia na pôde OSN.

 

Ako uviedol, reaktívnu úlohu spoločenstva národov považoval vždy za nedostatočný element pri riešení konfliktov. Až rok 2016 priniesol dve rezolúcie Bezpečnostnej rady a Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa zaoberali udržateľným mierom a začali sa viac zameriavať na prevenciu konfliktov.

 

Lajčák v tomto kontexte pripravil tzv. cestovnú mapu a v apríli zorganizoval stretnutie na najvyššej úrovni zamerané na uvedenú agendu.

 

"Ide o dôležitý základ pre generálneho tajomníka OSN, ako aj Bezpečnostnú radu tejto organizácie zameraný na ďalšie aktivity v tomto smere. Na dosiahnutie cieľa je potrebné zmeniť politické myslenie, mať reálnu politickú vôľu a využívať čo najefektívnejšie multilaterálny systém, v centre ktorého je OSN," zdôraznil slovenský minister.

 

Lajčák taktiež vystúpil na podujatí, ktoré spoluorganizovala Stála misia Slovenskej republiky pri Úradovni OSN a iných medzinárodných organizáciách v Ženeve spolu so Stálou misiou Českej republiky a Ženevským centrom pre demokratickú kontrolu ozbrojených síl (DCAF) na tému synergií reformy bezpečnostného sektora a ľudských práv.

 

Šéf slovenskej diplomacie v tejto súvislosti pripomenul, že reforma bezpečnostného sektora je agendou, ktorú iniciovala slovenská diplomacia počas svojho dvojročného mandátu v Bezpečnostnej rade OSN v rokoch 2006-2007.

 

Táto téma je bytostne spätá s otázkou ľudských práv. "Reforma bezpečnostného sektora musí preto podporovať demokratizačné procesy a zohľadňovať pri tom každodenné potreby bežných ľudí," zdôraznil vo svojom príhovore minister zahraničných vecí SR.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok