Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. dec. 2020Edmund
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Lászlo Sólymos
Lászlo Sólymos
04.12.2019 21:53 Ekonomika
Lászlo Sólymos: Zelené investície na rozvoj Malohontu a Gemeru vzrástli osemnásobne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2019 21:53 Ekonomika

Lászlo Sólymos: Zelené investície na rozvoj Malohontu a Gemeru vzrástli osemnásobnePodpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos navštívil tri najmenej rozvinuté okresy južného a juhovýchodného Slovenska. Investície do zelených projektov sú v regióne Malohontu a Gemera čoraz viac výraznejšie.


Envirorezort za posledné štyri roky podporil v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava celkovo 148 projektov za takmer 57 miliónov eur.

 

„Na Slovensku sú regióny, voči ktorým máme historický dlh. A je na čase ho splatiť. Som rád, že vraciame na mapu záujmu regióny, na ktoré sa v minulosti zabúdalo,“ povedal dnes podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.

 

Znižovanie energetickej náročnosti budov, lepšia ochrana a využívanie vôd, podpora odpadového hospodárstva či lepšia kvalita ovzdušia. To všetko sú oblasti, do ktorých smeruje podpora z rezortu životného prostredia.

 

V rámci Environmentálneho fondu ministerstvo v rokoch 2016 až 2019 podporilo 98 projektov samospráv z okresov Rimavská Sobota, Rožňava a Revúca za takmer 10 miliónov eur.


Pre porovnanie, v rokoch 2013 až 2015 bolo podporených 14 projektov za približne 1,2 miliónov eur. Z európskych zdrojov v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia získali tieto tri okresy takmer 47 mil. eur v rámci 50-tich podporených projektov.


Jedným takýmto projektom je vynovená materská škola v obci Ivanice (okres Rimavská Sobota). Vďaka dotácii z Environmentálneho fondu vo výške 100-tisíc eur obec mohla zatepliť budovu škôlky a jej podstrešný priestor, vymeniť a zefektívniť vykurovací systém z lokálneho na ústredný vykurovací systém, namontovať tepelné čerpadlo, ako aj vykurovacie potrubia.

 

 

Podobne obec Tomášovce získala 70-tisíc eur z Envirofondu na zateplenie kultúrneho domu. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť budovy, čo sa aj podarilo vďaka zateplenej streche, výmene okien a vchodových dverí či inštaláciou ekologického vykurovacie zariadenia – plynového kondenzačného kotla.

 

Ministerstvo životného prostredia venuje v poslednom období osobitnú pozornosť ochrane vôd. Šéf envirorezortu na stretnutí s predstaviteľmi samospráv apeloval, aby predovšetkým menšie obce a mestá využili jedinečnú možnosť získať dotácie na budovanie kanalizačnej a vodovodnej siete.

 

Výzvu koncom novembra vyhlásil Environmentálny fond a na jeden projekt je možné získať až 5 mil. eur. Táto výzva je súčasťou desaťročného programu financovania vodárenskej infraštruktúry, ktorý schválila vláda SR.reklama


Zdroj: Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok