Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. aug. 2020Hortenzia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.06.2017 16:52 Domov
Lekári chcú viac peňazí do ambulancií, Dôvere dajú výpoveď, inde o tom uvažujú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.06.2017 16:52 Domov

Lekári chcú viac peňazí do ambulancií, Dôvere dajú výpoveď, inde o tom uvažujúBRATISLAVA – Ambulantný sektor v zdravotníctve je podfinancovaný, treba do neho "naliať" viac peňazí ako doteraz, poukazujú lekári.


Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera chce ísť do debaty o ich zvýšeniach, má však podmienky. "Úžitok musí pocítiť pacient, požadujeme, aby vyššie platby viedli k zvyšovaniu kvality zdravotnej starostlivosti a zlepšeniu manažmentu pacienta," povedal PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik.

 

Po podaní výpovedí im v Dôvere plynie trojmesačná lehota. "Za toto obdobie sa pre pacienta nič nemení, lekári pacientov vyšetria," uviedol Cehlárik s tým, že poisťovňa urobí všetko pre to, "aby liečba poistencov nebola ohrozená". Zväz ambulantných poskytovateľov združuje podľa Dôvery "len časť lekárov", poukazuje, že s väčšinou sa dohodla na podmienkach spolupráce.

 

"Požiadavky ambulancií považujeme za nereálne, sme pripravení viesť konštruktívne rokovania o danej problematike, nebudeme to bližšie komentovať," povedala hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.

 

"So ZAP vytvárame pracovné skupiny, aby sme spolupracovali na príprave možných úprav pre ďalšie obdobie," povedala hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

 

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) sa plánuje bližšie pozrieť na spor medzi zdravotnými poisťovňami a ambulanciami, ktoré hrozia výpoveďami. Nebude však suplovať úlohu jedných či druhých, je ochotný prijať rolu mediátora. Povedal to dnes novinárom po rokovaní vlády SR.

 

"Vypočujem si obe strany, ale ambulancie majú svoje asociácie a zväzy, musia rokovať. Toto sú ich mandáty na to, aby uzavreli dohodu," povedal Drucker s tým, že nie je podľa neho normálne, "aby bol ihneď schopný reagovať na každú jednu vec". "Minister je len vtedy dobrý, keď treba riešiť nejaké problémy, ale keď sú z toho nejaké benefity, tak si to každý rieši sám," povedal. Drucker priznal, že v ambulantnom sektore nie sú podmienky nastavené dobre. "Toto je na diskusiu," uzavrel.

 

Sľúbená suma 50 miliónov eur, ktorou sa má tento rok dofinancovať zdravotníctvo, je podľa nich nedostatočná, "pretože tieto peniaze pôjdu na rôzne platby, len nie do ambulantného sektora".

 

V tomto čase sa preto rozhodli otvoriť zmluvy so zdravotnými poisťovňami, chcú tlačiť na vyššie platby pre ambulancie. "Od prvého júla ideme do výpovede so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera, máme tam trojmesačnú výpovednú lehotu," povedala dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Edita Hlavačková zo Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktorý združuje približne 2000 ambulancií.

 

ZaP je ochotná ísť do výpovede aj so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Od prvého júla s ňou nepredĺžil dodatky k zmluvám, ak sa do konca júna nedohodnú o cenových podmienkach, nasleduje 60-dňové dohodovacie konanie, ak sa ani v tomto čase nezhodnú, lekári sú pripravení podať výpoveď. Rokovania prebiehajú aj súkromnou zdravotnou poisťovňou Union ZP.

 

ZAP žiada od VšZP navýšenie platieb pre špecialistov o 14 percent, v Dôvere a Unione o desať. Zväz pre všeobecných lekárov žiada v rámci kapitácie mesačne o jedno euro na pacienta viac, platí to pre všetky zdravotné poisťovne. Lekári chcú tiež zadefinovať rozsah zdravotnej starostlivosti.

 

S plánovanou výškou dofinancovania sektora nie je spokojná ani Asociácia súkromných lekárov (ASL). "Ak sa z týchto peňazí nedostane úmerný podiel aj do ambulantného sektora, tak to bude znamenať ďalšie zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti," povedal šéf ASL Marián Šóth. Ten o výpovediach pre zdravotné poisťovne zatiaľ verejne nehovoril.

 

Šóth pripomenul, že lekári či pacienti už minulý rok zdôrazňovali, že odvody za poistencov štátu treba stanoviť na päť percent. Spomínaných 50 miliónov eur by sa totiž do systému malo dostať cez zvýšenú sadzbu za poistencov štátu, posledné dva mesiace v tomto roku by mala stúpnuť z 3,78 percenta na 4,73 percenta z vymeriavacieho základu.

 

"Je už viac ako päť minút po dvanástej, aby sa nastavili systémové mechanizmy na vyrovnanie hospodárenia v zdravotníctve – je málo doktorov, veľa pacientov a požiadaviek ešte viac," dodal šéf ASL.

 

Pacienti takisto nepovažujú sumu dofinancovania za dostatočnú. "Odvody za poistencov štátu nemožno navýšiť len dočasne, ako to teraz plánuje urobiť ministerstvo zdravotníctva, ale v priebehu celého roka," povedala prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok