Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2022Drahomíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.11.2019 07:39 Zaujímavosti
Lekári prvýkrát pacientovi nahradili krv studeným soľným roztokom, aby ho zachránili
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.11.2019 07:39 Zaujímavosti

Lekári prvýkrát pacientovi nahradili krv studeným soľným roztokom, aby ho zachrániliLekári z univerzity v Marylande prvýkrát vykonali operáciu, pri ktorej u človeka navodili takmer úplné zastavanie životných funkcií, aby pacienta zachránili.


Vykonali v podstate anabiózu, teda obmedzili životné funkcie pacienta na úplné minimum. Ak sa postup osvedčí, mohol by predstavovať revolúciu v operáciách akútnych traumatických stavov.

 

Doktor Samuel Tisherman z Marylandskej medicínskej univerzity oznámil v pondelok podľa New Scientist na lekárskom sympóziu v New Yorku, že vykonali ERP (emergency preservation and Resuscitation) na pacientovi. Neoznámil však, či pacient prežil ani nič bližšie o jeho zdravotnom stave. 

 

 

Pokiaľ dôjde k strelnému či bodnému poranenia a zasiahnu sa dôležité časti tela, môže nastať vykrvácanie aj v priebehu pár minút a šance na záchranu zraneného sú minimálne.

 

Telo stráca veľké množstvo krvi, tým sa narúša distribúcia kyslíka po organizme v dôsledku čoho mozog a bunky umierajú po pár minútach. Ak mozog nemá prísun kyslíka, do 5 minút nastávajú jeho nezvratné poškodenia.

 

 

Táto nová technika by sa mala vykonávať na ľuďoch, ktorí majú v dôsledku akútnych poranení šancu len 5% na prežitie, pretože stratili 50% krvi a zastavilo sa im srdce.

 

ERP zahŕňa rýchle ochladenie pacienta na približne 10 až 15 stupňov Celzia. Jeho krv sa nahradí studeným soľným roztokom, v dôsledku čoho sa jeho mozgová aktivita takmer úplne zastaví. Potom je pacient odpojený od chladiaceho zariadenia a telo, ktoré by bolo za všetkých iných okolností klasifikované ako mŕtve, sa presunie na operačnú sálu.

 

Chirurgovia majú potom približne dve hodiny na to, aby vykonali operáciu s cieľom záchrany života. Následne sa roztok nahradí krvou, organizmus sa zahreje a znova "naštartuje".

 

Pri normálnej telesnej teplote bunky potrebujú neustály prísun kyslíka, aby produkovali energiu. Ak však dôjde k zníženiu teploty, zastavujú sa chemické procesy v tele a to potrebuje menej kyslíka. Vďaka tomu sa dá predĺžiť nevyhnutný čas na záchranu.

 

 

Operácia bola schválená americkým úradom pre správu potravín a liečiv FDA a to tak, že ju vylúčila z povinnosti súhlasu od pacienta, pretože v dôsledku zranenia je nemožné, aby mohol udeliť súhlas. Navyše, je to jediná možnosť ako takého pacienta zachrániť.

 

Prechádzajúce výskumy na ošípaných dokázali, že je možné ich takto ochladiť a následne resuscitovať a to aj po troch hodinách od začiatku ochladzovania.

 

Metóda má samozrejme aj veľa rizík, ktoré zahŕňajú poškodenie buniek a narušenie chemických procesov v nich, najmä pri zahrievaní organizmu. Podľa lekárov je prvá operácia významný krok no musia zistiť, či táto technika naozaj funguje tak ako dúfajú a ako ju bude možné aj uplatňovať.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok