Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. máj. 2022Zina
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.09.2021 12:52 Domov
Lekárom došla trpezlivosť! V deklarácii odmietajú pracovať nadčasy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.09.2021 12:52 Domov

Lekárom došla trpezlivosť! V deklarácii odmietajú pracovať nadčasyBRATISLAVA - Lekári sa tak snažia upozorniť na kritickú situáciu v slovenskom zdravotníctve. Svojich kolegov pozývajú na podpis deklarácie, ktorou už nebudú pracovať nadčasy nad rámec pracovnej zmluvy


Odborári z Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v utorok na tlačovej besede vyzvali lekárov, aby sa pripojili k snahe o zastavenie rozkladu zdravotníctva. Mali by tak urobiť formou podpisu deklarácie, v ktorej sa zaviažu, že pracovať nadčas budú už iba v medziach zákona a pracovnej zmluvy

 

Rozhodujúca časť lekárov podľa LOZ už takúto deklaráciu podpísala. Týmto krokom sa nemocnice dostávajú do komplikovanej situácie, keďže im bude chýbať personál na pokrytie všetkých nadčasov.

 

Neúnosné nadčasy
Hlavným problémom súčasného kritického stavu slovenského zdravotníctva je podľa odborárov práve poddimenzovaný stav zdravotníckeho personálu. Chod nemocníc je pritom životne závislý od dobrovoľných nadčasov lekárov. Tí podľa LOZ každoročne dávajú súhlas na nadčasovú prácu nad limity, ktoré stanovuje zákon, pričom v nemocniciach sa tieto limity už dlho prekračujú.

Finančné ohodnotenie podľa predsedu LOZ Petra Visolajského však nie je hlavnou motiváciou súčasných aktivít LOZ. Cieľom je vyriešiť problémy v zdravotníctve, pričom LOZ navrhuje okrem personálnej stabilizácie aj ozdravenie nemocníc a zabezpečenie starostlivosti o pacientov vo veľkých mestách a v regiónoch.

 

Bez ľudí nebude reforma

Visolajský sa vyjadril aj k téme reformy a pripravovanej optimalizácie siete nemocníc. „Žiadna reforma nemôže byť vykonaná bez zabezpečenia dodatočného zdravotníckeho personálu,” uviedol.

Tlačovej besedy sa zúčastnili lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina a z Fakultnej nemocnice Nitra, ktorí spoločne predstavili konkrétne návrhy na zlepšenie stavu slovenského zdravotníctva.

 

Podľa Petra Zimmermanna z košickej nemocnice je podstatné, aby zdravotnícke zariadenia mali kryté všetky náklady súvisiace s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.

 

Upozornil tak na rozdiel medzi výdavkami nemocnice a príjmami od zdravotnej poisťovne. Miroslav Mendel z UNB tiež upozornil na konkurencieschopnosť Slovenska pri získavaní lekárov a sestier, ktorú si podľa neho nemôžeme dovoliť stratiť.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok