Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. mar. 2021Anežka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.03.2018 16:35 Ekonomika
Lesy SR poskytnú záchrancom hradných zrúcanín maximálnu súčinnosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2018 16:35 Ekonomika

Lesy SR poskytnú záchrancom hradných zrúcanín maximálnu súčinnosťBANSKÁ BYSTRICA - Na štátnych lesných pozemkoch sa na Slovensku nachádzajú desiatky hradných zrúcanín, mnohé z nich so štatútom národnej kultúrnej pamiatky. Lesy SR v tejto súvislosti avizujú, že poskytnú obciam a občianskym združeniam, ktoré ich oživujú, maximálnu súčinnosť.


„O viaceré z týchto pamiatok v posledných rokoch prejavili záujem obce, v ktorých katastri sa nachádzali, alebo občianske združenia zamerané na ochranu a obnovu hradných ruín,“ uviedol Marián Nosáľ z odboru komunikácie generálneho riaditeľstva štátneho podniku Lesy SR.

 

Ako ďalej uviedol, štátny podnik sa týmto subjektom snažil vyjsť v ústrety a pozemok s hradným torzom obci, resp. občianskemu združeniu predal alebo prenajal. V tomto trende chce podľa jeho slov pokračovať aj v budúcnosti. 

 

„Ako lesohospodársky podnik nemáme kompetencie ani potrebné odborné, personálne a finančné zabezpečenie, aby sme prevzali zodpovednosť za starostlivosť o torzálnu hradnú architektúru. Vítame však aktivitu zo strany obcí a občianskych združení, ktoré majú záujem pracovať na záchrane a obnove hradných ruín nachádzajúcich sa na pozemkoch v našej správe a chceme im poskytnúť potrebnú súčinnosť,“ podotkol generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marian Staník.

 

Problémom pri torzálne zachovaných hradoch podľa jeho slov je to, že zväčša absentuje ich presné geometrické zameranie, ako aj evidencia v katastri nehnuteľností. Práve tu vedia byť Lesy SR nápomocné a zabezpečiť vytýčenie hradného areálu. Starostlivosť o hrady by podľa Staníka následne mohla byť realizovaná prostredníctvom dlhodobého prenájmu pozemku s hradnou zrúcaninou obci, prípadne občianskemu združeniu.

 

Zároveň pripomenul, že obce a občianske združenia majú okrem iného možnosť podať na Ministerstve kultúry SR žiadosť o pridelenie dotácie na stabilizáciu a obnovu hradnej ruiny. Lesy SR takúto možnosť nemajú. "Vyzývame preto všetky obce a občianske združenia, ktoré by sa chceli podieľať na zachovaní a zveľaďovaní hradného kultúrneho dedičstva, aby neváhali kontaktovať odbor komunikácie štátneho podniku Lesy SR, kde dostanú informácie o konkrétnych možnostiach spolupráce,“ dodal Staník.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok