Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2022Vincent
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.10.2016 13:09 Relax
Liga proti rakovine podporila novú diagnostiku pre onkologických pacientov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.10.2016 13:09 Relax

Liga proti rakovine podporila novú diagnostiku pre onkologických pacientovKOŠICE- Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach získala z tohtoročnej zbierky Dňa narcisov 5000 eur. Peniaze použije oddelenie patológie na podporu projektu zameraného na zavedenie nových diagnostických a prediktívnych vyšetrení u pacientov s nemalobunkovým karcinómom pľúc (NSCLC). Informovala o tom dnes hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.


UNLP tak bude vďaka finančnej podpore Ligy proti rakovine (LPR) schopná komplexne vyšetrovať pacientov s NSCLC na molekulovo-genetickej úrovni s následným výstupom pre individuálnu liečbu pacientov. Takýto postup odporúčajú celosvetové organizácie v oblasti onkológie, patológie a molekulovej genetiky.

 

"V posledných rokoch celosvetovo prudko stúpa výskyt primárnych nádorových ochorení pľúc. Práve preto sa NSCLC venuje čoraz viac pozornosti nielen v oblasti diagnostiky, ale hlavne individuálnej terapie," uviedla Šustová.

 

Na trhu sú dostupné nové lieky, ktoré významne predlžujú a skvalitňujú život pacientov, trpiacich týmto nádorovým ochorením. Sú to nové protinádorové imunoterapeutiká, ktorých použitie sa v poslednom roku začalo využívať pri liečbe rôznych druhov nádorov. Celosvetovo sa používajú na liečbu určitých typov malígnych melanómov a nádorov pľúc a realizujú sa ďalšie štúdie iných nádorov, na ktoré by tieto lieky mohli účinkovať.

 

"Podľa najnovších štúdií hrá pri vzniku nádorového ochorenia a jeho progresii významnú úlohu samotná imunita pacienta. Nádorová bunka si vie vybudovať mechanizmus, ktorým vyblokuje schopnosť našej imunity zničiť ju, a tak sa stáva nekontrolovateľnou. Nové terapeutiká na báze imunoterapie, PD-L1 inhibítory, sú schopné väzbou na nádorovú bunku obnoviť schopnosť imunity bojovať proti nádorovej bunke," priblížila Lucia Fröhlichová z Oddelenia patológie UNLP. Na to, aby tieto lieky pacient mohol užívať, musí mať podľa nej diagnostikovaný určitý typ nádoru pľúc a musí mať na nádorových bunkách prítomné PD-L1, len vtedy bude liečba efektívna.

 

"Zakúpením diagnostického kitu pre imunohistochemické stanovenie PD-L1 na nádorových bunkách, sme vďaka podpore LPR teraz schopní zistiť, u ktorých pacientov je prítomný PD-L1, čiže ktorí budú môcť byť liečení touto imunoterapiou," konštatovala.

 

Oddelenie patológie je podľa riaditeľa UNLP Milana Maďara druhým pracoviskom na Slovensku, kde začínajú toto vyšetrenie vykonávať. "Do konca roka by sme chceli zaviesť vyšetrenie PD-L1 do rutinnej praxe pre všetkých pacientov s nemalobunkovým karcinómom pľúc," uviedol.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok