Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2020Vilma
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.10.2010 07:16 Zaujímavosti
Liga za duševné zdravie organizuje 7. ročník zbierky Dňa nez
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2010 07:16 Zaujímavosti

Liga za duševné zdravie organizuje 7. ročník zbierky Dňa nez
Po siedmy raz vyjdú  v pondelok 11. októbra do ulíc najväčších miest Slovenska dobrovoľníci občianskeho združenia Liga za duševné zdravie (LDZ), aby pomohli pri získavaní finančných prostriedkov v rámci verejnej zbierky Dňa nezábudiek. Jej výťažok by mal prispieť na rozvoj komplexnej siete sociálnych služieb pre ľudí s duševnými poruchami.
Ako dnes, v predvečer Európskeho dňa depresie, informovala novinárov v Bratislave riaditeľka LDZ Alexandra Fischerová, trojdňová celonárodná zbierka bude vyvrcholením informačnej kampane Dni duševného zdravia, ktorú združenie dnes spustilo.  
Fischerová upozornila na skutočnosť, že na Slovensku je dlhodobý problém so starostlivosťou o duševne chorých ľudí, ktorí ukončia nemocničnú liečbu. Preto sa liga snaží podporovať sieť zdravotnej a sociálnej starostlivosti tak, aby bola dostupná ľuďom vo všetkých regiónoch. Na Slovensku by bolo potrebných okolo 60 denných stacionárov, ktoré by chorým pomohli s obnovou sociálnych väzieb, zručností a schopností viesť ďalej plnohodnotný život. V súčasnosti je ich však len 17.
Heslom tohtoročného Dňa nezábudiek je preto „Už nikdy viac osamelí medzi ľuďmi!“. Osamelosť je totiž vysoko rizikovým faktorom pri vzniku duševných chorôb. Riaditeľ psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Pavel Černák poznamenal, že „osamelosť je stav, ktorý môže byť dobrovoľne zvolený zdravým človekom, pre chorého je to klietka, ktorá má veľký dosah na jeho telesné a duševné zdravie“.
Podľa jeho slov je povinnosťou odborných kruhov pomôcť ľuďom v tejto ich neľahkej životnej situácii. Spomenul, že zákony umožňujúce budovať sociálne pracoviská chráneného charakteru sú síce už dlhšie v platnosti, ale fakticky sa ich vybudovalo veľmi málo. Problémom je aj nízka odbornosť ľudí, ktorí uvedené pracoviská vedú.  V tejto súvislosti sa však nedá vynechať otázka nedostatočného financovia zdravotníctva a konkrétne odboru psychiatrie, dodal.
Súčasťou kampane sú aj viaceré sprievodné akcie v rôznych regiónoch Slovenska - výstavy výtvarných prác ľudí s duševnou poruchou či diskusie s odborníkmi. V Bratislave to bude reprezentatívna výstava Art Brut, ktorej vernisáž sa uskutoční 14. októbra.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok