Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. apr. 2020Miroslava
BratislavaBratislava 17°
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslanec NR SR a predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic počas brífingu hnutia NOVA na tému: Strhnutie plachty z emisného zoznamu.
Poslanec NR SR a predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic počas brífingu hnutia NOVA na tému: Strhnutie plachty z emisného zoznamu.
04.02.2014 17:18 Domov
Lipšic: Zverejnil zoznam tých, čo sa vraj nabalili na predaji emisií
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2014 17:18 Domov

Lipšic: Zverejnil zoznam tých, čo sa vraj nabalili na predaji emisiíBRATISLAVA - Organigram popisuje podľa Lipšica konkrétne bankové operácie, ktoré sú ľahko verifikovateľné.


Predseda NOVA Daniel Lipšic zverejnil zoznam osôb a firiem, ktoré sa údajne nabalili na kauze predaja emisií za čias prvej vlády Roberta Fica. Ako povedal dnes na tlačovej besede, médiá zverejňujú informácie o mecenášoch Smeru-SD. „Na organigrame je osoba, ktorá je médiami označovaná za mecenáša Smeru. Mená som začiernil, pretože teoreticky pripúšťam, že organigram nie je dôveryhodný. Ale dá sa ľahko potvrdiť alebo vyvrátiť,“ povedal Lipšic. Na organigrame je začiernené priezvisko podnikateľa Jozefa B., s dátumom narodenia 7. mája 1961.

Lipšic 23. januára odovzdal generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi tento dokument, ktorý súvisí s kauzou emisie. Lipšic vedel, že organigram švajčiarska polícia doručila na Slovensko, ale bývalé vedenie generálnej prokuratúry ho nezaložilo do vyšetrovacieho spisu. „Hodnovernosť tejto informácie však neviem posúdiť, preto som Čižnárovi tento dokument doručil, aby mohol konať,“ povedal s tým, že v roku 2010 o dokumente nevedel, ako to tvrdil Fico. 

Podľa neho ide o schému finančných transakcií v kauze emisie, tzv. organigram, ktorý má známky hodnovernosti a bol vypracovaný švajčiarskou políciou. „Keďže ako opozičný poslanec nemám možnosť žiadať o verifikáciu dokumentu oficiálnou cestou, nechcel som schému zverejňovať, ale počkať na vyšetrovanie generálnej prokuratúry. Po dnešnej tlačovej besede Roberta Fica a zablokovaní schôdze NR SR hlasmi poslancov Smeru pohár trpezlivosti pretiekol,“ povedal s tým, že dáva schému finančných transakcií k dispozícii verejnosti. „Na budúci týždeň vycestujem do Švajčiarska a pokúsim sa potvrdiť alebo vyvrátiť vierohodnosť tejto schémy so švajčiarskou prokuratúrou. Táto schéma by mala popisovať konkrétne finančné transakcie, ktoré sa udiali v kauze emisie. V kauze bol zisk 123 miliónov eur, na Slovensko prišlo 76 miliónov eur. Tie sa mali rozdeliť medzi niektoré osoby,“ povedal Lipšic. 

Organigram popisuje podľa Lipšica konkrétne bankové operácie, ktoré sú ľahko verifikovateľné. Dokument používa švajčiarsku terminológiu. „Organigram a jednotlivé transakcie sú buď pomerne ľahko vyvrátiteľné, alebo sa dajú potvrdiť. Švajčiarske banky, ktoré poskytli súčinnosť, majú listinné dôkazy, ktoré vedia potvrdiť alebo vyvrátiť vierohodnosť dokumentu,“ povedal Lipšic s tým, že preto neuvádza priezviská osôb, ktoré mali profitovať na kauze. Tie zverejní v okamihu, keď verifikuje pravosť 

Podľa Lipšica prezidentom sa chce stať človek, ktorý potrebuje imunitu pre seba a pre svojich blízkych. “Už pred Vianocami som podával trestné oznámenie, že za prvej vlády Fica bol skartovaný zvukový záznam z Gorily. Dnes je tu kauza emisie, ktorej vyšetrenie sa snaží vláda odsunúť na obdobie po budúcich voľbách. V týchto kauzách je Fico osobne zaangažovaný takým spôsobom, že musí kryť svojich najbližších spolupracovníkov. Fico potrebuje prezidentský úrad ako poistku,“ vyhlásil Lipšic. 

Hlavné trestné stíhanie v kauze emisií sa podľa Lipšica sústredilo na to, či predstavitelia Slovenska vedeli, že iné krajiny predávajú emisie za vyššie sumy. „Svedkovia z Maďarska potvrdili, že naši predstavitelia vedeli, že iné krajiny predávajú emisné kvóty za vyššie ceny. Žiadal som vtedy ako minister vnútra, aby Maďarsko poskytlo právnu pomoc rýchlo. Teraz sa vedia trestné stíhanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Trestné stíhania právne súvisia. Pokiaľ hlavná kauza emisií nebola trestným činom, nemohli byť ani prané špinavé peniaze. Právne sa zdá, že druhá kauza po zastavení hlavnej kauzy smeruje do stratena,“ konštatoval. 

Lipšic pripomenul, že prvá Ficova vláda schválila zákon, ktorý umožnil predaj emisií cez sprostredkovateľa. Všetci poslanci Smeru vtedy návrh vlády podporili. „Následne Fico obhajoval emisnú kauzu. Dnes je snaha, aby vyšetrovanie nemalo zdarný koniec a vyšetrovania boli zastavené,“ povedal. 

Strana Smer-SD nemala nič s kauzou emisie, nikto z predstaviteľov strany nebol v roku 2008 zapojený do predaja emisných kvót, tvrdí premiér Robert Fico. Poslancom vládnej strany aj preto odporučil, aby sa nenechali vtiahnuť do „opozičnej kampane“ a neschválili program mimoriadnej schôdze. Na mimoriadnej schôdzi chcela skupina opozičných poslancov o kauze diskutovať, Fico tvrdí, že len chceli zneužiť parlament na útok na prezidentského kandidáta a spojiť ho s kauzou. "Je to trápny a nezodpovedný pokus opozície takto zneužiť pôdu národnej rady. Takáto schôdza národnej rady jednoducho nemôže byť, lebo je o ničom. Bola by iba o špine,“ vyhasil Fico. Podľa Fica je na tomto príbehu smiešne, že časť médií a opozícia disponujú neoficiálnym zoznamom obchodných spoločností, ktoré po predaji emisných kvót mali so spoločnosťou Interblue Group finančné vzťahy. Podľa Fica neoficiálny dokument predložil denník Sme Robertovi Kaliňákovi, keď s ním robil v máji 2010 rozhovor a „veľmi jasne a zainteresovane“ hovoril o dokumente aj predseda KDH Ján Figeľ v televíznej diskusnej relácii – obe udalosti boli pred parlamentnými voľbami. „Z tohto dokumentu nevyplýva nič, čo by akokoľvek spájalo Smer-SD s predajom emisných limitov,“ vyhlásil Fico. Dodal, že aj orgány činné v trestnom konaní požiadali o preverenie spomínaných informácií. Dostali odpoveď, že predovšetkým v rokoch 2010 a 2011, teda za vlády Ivety Radičovej, sa oficiálne v spolupráci so zahraničnými orgánmi preverovali finančné vzťahy medzi Interblue Group a firmami, ktoré s ňou po predaji emisií obchodovali. „Ani z tohto oficiálneho prešetrovania sa nepreukázalo žiadne prepojenie Smeru-SD a predaja emisií,“ dodal. 

Vyšetrovatelia sa od roku 2009 zaoberali kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue Group. Slovensko jej v závere roka 2008, keď rezort životného prostredia ovládala SNS, predalo 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura. Kritici predaja vyčítajú jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami, štát podľa nich v obchode prerobil zhruba 47 miliónov eur. Na jeseň 2013 vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom. Envirorezort podal proti rozhodnutiu o zastavení kauzy sťažnosť, ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju koncom roka 2013 zamietol. Polícia v januári potvrdila, že od justičných orgánov Švajčiarska prijala požadované materiály, išlo o výpisy z účtov, prevodné príkazy a výpisy k obchodným spoločnostiam. Dokumenty v súčasnosti analyzujú v trestnom konaní pre podozrenie z legalizácie príjmu z trestnej činnosti. 


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok