Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. júl. 2020Ivan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Poslanci ĽSNS Ján Kecskés, Natália Grausová, Peter Krupa, Marian Kotleba, Milan Uhrík, Stanislav Drobný a Martin Beluský
Zľava: Poslanci ĽSNS Ján Kecskés, Natália Grausová, Peter Krupa, Marian Kotleba, Milan Uhrík, Stanislav Drobný a Martin Beluský
04.06.2017 12:23 Domov
ĽSNS navrhuje, aby RTVS vytvárala podmienky proporcionálnemu zastúpeniu všetkých reprezentantov politických strán v NR SR
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.06.2017 12:23 Domov

ĽSNS navrhuje, aby RTVS vytvárala podmienky proporcionálnemu zastúpeniu všetkých reprezentantov politických strán v NR SRBRATISLAVA - Hoci zákon o Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) ukladá RTVS povinnosť vysielať nestranné, vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike, vedenie RTVS túto povinnosť v praxi nemusí dodržiavať, keďže v zákone absentuje vysvetľujúca definícia „nestrannosti“, „vyváženosti“ a „plurality“.


Myslia si to poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, podľa ktorých je výklad týchto pojmov v plnej kompetencii vedenia RTVS, ktoré si ich môže vykladať podľa vlastného uváženia a v spravodajských a publicistických reláciách preferovať politické strany podľa vlastného záujmu. „V konečnom dôsledku je tak do vysielania RTVS vnášaná subjektívna zaujatosť vedenia RTVS," tvrdia poslanci za ĽSNS. Aby RTVS mala vyvážený obsah, poslanci Marian Kotleba, Milan Uhrík a Ján Mora predkladajú na júnovú schôdzu parlamentu návrh novely zákona o RTVS. „Hlavným cieľom predloženej novely zákona je snaha o striktnejšiu definíciu vyváženosti a plurality spravodajsko-publicistických relácií vysielaných RTVS. Novelizovaný zákon bude od vedenia RTVS vyžadovať, aby RTVS vytvárala podmienky proporcionálnemu zastúpeniu reprezentantov všetkých politických strán, ktoré sú zastúpené v NR SR," odôvodňujú a dodávajú, že návrh prispeje k ďalšiemu vyváženiu spravodajských a publicistických relácií RTVS.

Rozhlas a televízia Slovenska ako verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia zriadená zákonom o RTVS by mala podľa predkladateľov poskytovať nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí na slobodné utváranie názorov. „Rovnako má rozvíjať kultúrnu identitu obyvateľov Slovenskej republiky bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vek, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie tak, aby programy odrážali rozmanitosť názorov, politických, náboženských, filozofických a umeleckých smerov a aby podporovali rozvoj vedomostnej spoločnosti," pripomínajú poslanci za ĽSNS.

„Dôkazom, že RTVS nevykonáva svoje poslanie v súlade s citovaným zákonom je aj fakt, že od konania posledných parlamentných volieb v marci 2016 bol do politicko-diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12 pozvaný len jediný zástupca ĽS Naše Slovensko. Celkovo bola od posledných parlamentných volieb (t.j. od 5. marca 2016) relácia O 5 minút 12 vysielaná 48-krát. Dokopy sa v nej prezentovalo 182 predstaviteľov parlamentných politických strán, mimoparlamentných politických strán, rôznych mimovládnych organizácií a hnutí. ĽS Naše Slovensko však za toto obdobie dostala do tejto relácie len jedinú pozvánku," tvrdia predkladatelia s tým, že vo voľbách do NR SR v roku 2016 volilo ĽS Naše Slovensko 209 779 voličov. Strana tak získala 8,04 percenta právoplatne odovzdaných voličských hlasov a v NR SR ju zastupuje 14 riadne zvolených poslancov. „Tento fakt nie je možné opomenúť a je nemysliteľné, aby politická strana, ktorá dosiahla takýto volebný výsledok, bola v reláciách vo verejnoprávnej RTVS prakticky úplne ignorovaná," dodávajú. Ignorovanie ich strany je podľa ĽSNS v rozpore s požiadavkou objektivity a rozmanitosti, ktorú od RTVS vyžaduje zákon.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok