Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2021Gejza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.09.2017 16:53 Ekonomika
Ľudia protestným zhromaždením v Poprade chceli poukázať na nízke mzdy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.09.2017 16:53 Ekonomika

Ľudia protestným zhromaždením v Poprade chceli poukázať na nízke mzdyPOPRAD - Zhruba 200 ľudí z podtatranského regiónu, ale aj z Košíc, Spišskej Novej Vsi, zo západu Slovenska dnes počas verejného zhromaždenia v Poprade poukázali na nízke mzdy na východe Slovenska. Verejný protestný pochod a zhromaždenie OZ KOVO proti nízkym mzdám mal pôvodne viesť od popradského zimného štadióna smerom na Námestie sv. Egídia, avšak pre nepriaznivé počasie sa uskutočnil len v priestoroch zimného štadióna.


Cieľom pochodu podľa slov člena predstavenstva OZ KOVO Jozefa Balicu bolo upozorniť verejnosť, ale aj politikov a zamestnancov, na nízku úroveň miezd, ktoré spôsobujú chudobu u značnej časti zamestnancov.

 

"Pochody chceme robiť po celom Slovensku. Dnes kolegovia na Orave diskutujú s ľuďmi a presviedčajú ich, že musíme žiadať viac. Človek je len vtedy slobodný, ak je aj ekonomicky slobodný. Ak je sociálne viazaný, má obrovské problémy," povedal predseda OZ KOVO Emil Machyna.

 

Balica uviedol, že milión zamestnancov na Slovensku poberá čistú mzdu nižšiu ako je 604 eur. "Zhruba pol milióna Slovákov má mzdu nižšiu ako 409 eur v čistom. Platy na východe Slovenska sú ešte nižšie, 50 % zamestnancov na východe Slovenska poberá čistú mzdu nižšiu ako 560 eur, štvrtina z nich má mzdu nižšiu ako 424 eur v čistom," informoval.

 

"Neustále počúvame to, že ako sú na tom firmy zle, respektíve, prečo by mali dávať vyššie mzdy, keď ľudia budú pracovať aj za menšie platy. Chceme upozorniť na sociálny rozmer mzdy, to znamená, že ľudia by mali chodiť do práce a zarobiť toľko, aby slušne uživili rodinu. Nie je možné chodiť do práce len preto, aby som mal prácu," povedal Balica.

 

V okrese Poprad sa priemerná hrubá mzda pohybuje vo výške okolo 900 eur. Balica uviedol, že ide o čistý príjem vo výške zhruba 685 eur. V susednom okrese Kežmarok je táto suma ešte nižšia.

 

Prvý protestný pochod za vyššie mzdy na východnom Slovensku sa uskutočnil začiatkom decembra 2016 v Spišskej Novej Vsi. "Motivujeme ľudí, aby dvíhali hlavy, aby nečakali, že im niekto iný bude vybavovať lepšie mzdové podmienky, lepšie platy, lepšie pracovné podmienky. Nech nato zabudnú. Musia sa sami aktivizovať, musia sa sami pričiniť o to, aby bojovali proti chudobe, aby zabojovali za vyššie mzdy a zabezpečili si slušnejší život pre seba a pre svoje rodiny," apeloval Balica.

OZ KOVO pripravuje aj ďalšie protestné zhromaždenia. Na východe Slovenska zastupuje zhruba 70 organizácií.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok